Určite dobre viete, že Pezinok je známy už tisícročnou históriou výroby vínka. Pezinok je totiž centrom Malokarpatského vinárskeho regiónu a podporuje rozvoj vínneho turizmu spojeného s ochutnávkami vína a gastronomických špecialít. Ak ste milovníci tohto nápoja pravdy zaiste vás potešia pezinské akcie ako Vinobrania, Vínne trhy, Pezinské viechy, Víno a levanduľa či Deň otvorených pivníc. No aby ste si nemysleli, že je to všetko len o alkohole…toto mesto ponúka oveľa viac, tak ako cudzincom aj našincom.

Na svoje si prídu milovníci prírody, histórie, miestnych tradícií, umenia, ale i dobrého jedla. Dôkazom toho sú rôzne muzeálne a umelecké expozície v Mestskom a Malokarpatskom múzeu, kde nájdete vinohradnícko-vinársku expozíciu a predmety získané archeologickým výskumom mesta Pezinok.

Vinobranie, zdroj: pezinok.sk

Ak máte radi obrazy a sochy určite zavítajte do jedinej Galérie insitného umenia na Slovensku. Tá sa nachádza v zrekonštruovanom Schaubmarovom mlyne so zachovalou mlynskou technikou. Pezinok je zároveň aj rodiskom slávneho barokového maliara Jána Kupeckého, hudobného skladateľa Eugena Suchoňa, dirigenta Ľudovíta Rajtera a mnohých ďalších významných umelcov.

Keramické trhy, zdroj: pezinok.sk

Každoročne sa v meste konajú viaceré hudobné a divadelné festivaly ako aj júnové Keramické trhy, ktoré sú prehliadkou slovenskej a českej keramickej tvorby. Nudiť sa preto určite nebudete.

Okolie Pezinka tiež ponúka príležitosti pre zimnú i letnú turistiku a relax. Turistickí milovníci si môžu užiť značkované turistické chodníky v Malých Karpatoch.

Rozálka, zdroj: pezinok.sk

Milovníci kopytníkov zasa jazdu na koňoch v Areáli zdravia Rozálka. Ľudia so športovým duchom určite ocenia mestskú krytú plaváreň, squashovú halu, hokejbalový areál a v zime sánkarske a lyžiarske (zjazdárske i bežkárske) terény s umelým zasnežovaním a piatimi vlekmi na vrchu Baba.

Čo viac dodať, vidíme sa na potulkách v Pezinku. Na zdravie!

Komentáre