NITRA je jedným z najstarších miest na Slovensku, ktoré vzniklo na siedmich pahorkoch. Územie Nitry je takmer tridsaťtisíc rokov nepretržite obývané. Sídlil tu knieža Pribina, vďaka ktorému bol v Nitre postavený a vysvätený prvý kresťanský kostol na Slovensku.

Nitra v sebe spája charizmu a vznešenosť bohatej histórie s dynamikou moderného mesta. Historická časť tvorená Nitrianskym hradom, pešia zóna a Divadlo Andreja Bagara sú základom bohatého kultúrneho a spoločenského života Nitry. 

Gurmánske zážitky v podobe degustácií prvotriednych vín, ochutnávok miestnych špecialít a medoviny, pestrá ponuka športových, voľnočasových a nákupných možností, to všetko robí z Nitry atraktívnu mestskú destináciu. Veď posúďte sami.

Zdroj: slovakia.travel

Najdominantnejšou pamiatkou mesta je Nitriansky hrad, ktorý bol už v  minulosti mocnou pevnosťou, ktorá odolala aj mongolským útokom. V  rámci návštevy Nitrianskeho hradu nahliadnite do Baziliky sv. Emeráma, Vazulovej veže, kazemát, gotickej priekopy. Katedrála sv. Emeráma je zložená z horného, dolného kostola a románskeho kostolíka, ktorý je najstaršou časťou katedrály. Postavený bol v 11. storočí v románskom slohu a nie je vylúčené, že stojí na mieste prvého kresťanského kostola postaveného Pribinom.

V Biskupskom paláci sa nachádza sídlo Biskupského úradu. V gotickej priekope je odkrytá expozícia veľkomoravského valu z 9. storočia – v kazemate opevnenia. Vazulova veža je súčasťou stredovekého opevnenia. Diecézne múzeum láka svojich návštevníkov expozíciou hodnotných liturgických predmetov, zachovaným najstarším rukopisom na území Slovenska z roku 1083, kópiami Zoborských lístín. Od apríla do októbra je pre verejnosť sprístupnená katedrálna veža.

Cesta na hrad vedie cez Horné mesto s romantickými uličkami a tajomnými zákutiami, čarovnou atmosférou, honosnými cirkevnými budovami a historickými pamiatkami. Pri jeho návšteve určite neprehliadnete sochu Corgoňa, mladého kováča, ktorý uchránil hrad pred nájazdmi Turkov, sochu Pribinu, Malý a Veľký seminár, Diecéznu knižnicu a mnoho iných zaujímavostí. Diecézna knižnica je najcennejšou zbierkou pôvodnej literatúry na Slovensku. Prvopočiatky knižnice siahajú až do 12. storočia. Dnes obsahuje knižnica približne 66 000 vzácnych kníh. Z toho je 78 prvotlačí (inkunábulí) z rokov 1473 – 1500. Nachádzajú sa tu aj viaceré knižné unikáty – napr. najmenšia kniha má rozmery 8 x 5,5,cm.

Prečo by ste mali navštíviť Nitru?

 • moderné a atraktívne mesto
 • výborná dostupnosť
 • necelých 100 km od Bratislavy
 • kongresové a školiace priestory
 • široká ponuka sprievodného programu
 • bohatý kultúrny život
 • historické pamiatky
 • mesto medzinárodných festivalov, veľtrhov a výstav
 • najrozmanitejšia vinohradnícka oblasť Slovenska
 • mesto medoviny a kvalitnej gastronómie
 • domovské miesto NÁRODNÉHO VÝSTAVISKA Agrokomplex.

Martinský vrch bol osídlený viacerými kultúrami už v  praveku. Dnes sú tu viditeľné pozostatky starého slovanského hradiska s rozlohou 20 hektárov. Koncom 8. a 9. storočia sa tu rozprestieralo mohutné hradisko s hustým osídlením. Kasárne patria k najvýznamnejším vojenským pamiatkam na Slovensku. Súčasťou areálu bol aj románsky kostol sv. Martina z 11. storočia. Vo veľkomoravskej časti archeoparku sa postupne prezentujú 4 zemnice, ďalším obnoveným objektom je samostatne stojaca hlinená kupolová chlebová pec s predpecnou jamou. 

Drážovský kostolík

Na jednom zo siedmich vŕškov sa nachádza Nitrianska kalvária, ktorá je dodnes dôležitým pútnickým miestom. Určite si nenechajte ujsť ani rozhľadňu s ďalekohľadom, ktorá vám poskytne úžasný výhľad na celé mesto. 

V Misijnom múzeu sa nachádzajú exponáty etnologického charakteru i exotické zvieratá a vtáctvo z celého sveta.

Na západnom okraji Nitry leží mestská časť Dražovce začlenená do mesta v roku 1975. Na skalnatom kopci sa nachádza vzácny románsky kostolík sv. Michala Archanjela z prelomu 11. – 12. storočia. Ide o najfotogenickejšie miesto v celej Nitre!

Bazilika sv. Emeráma

Pre návštevníkov Zoborských vrchov je určený náučný chodník s 27 zastaveniami a celkovou dĺžkou 14,7 km. Zoborský kláštor vznikol v rokoch 850-880 na západnom svahu Zobora. Cieľom peších turistov je najmä Pyramída (553 m). Hodinový výstup odmení nádherným výhľadom na celé mesto, na mieste je rozhľadňa s ďalekohľadom, ohnisko s možnosťou opekania, turistická útulňa a iné. kúsok pod Pyramídou sa nachádzajú zvyšky veľkomoravského hradiska. Nachádza sa tu aj krásna Svoradova jaskyňa.

Súčasťou NÁRODNÉHO VÝSTAVISKA agrokomplex je Slovenské poľnohospodárske múzeum, jediné múzeum dokumentujúce dejiny poľnohospodárstva na Slovensku. V  skanzene sa nachádzajú objekty z  celého Slovenska: pekáreň, mlyny, pálenica, mliečnica, včelíny, rekonštrukcia ranostredovekej roľníckej usadlosti, hospodársky dvor, ľudová škola s výstavou učebných pomôcok a historický obchod – konzum s ochutnávkou tradičnej mletej kávy a tvorivými dielňami, to sú najväčšie atrakcie v skanzene. Po prehliadke sa prevezte vláčikom ťahaným parnou lokomotívou po úzkokoľajnej železnici okolo skanzenu, alebo sa odvezte na jednu z atraktívnych výstav v rámci areálu Agrokomplex.

Mesto Nitra ponúka naozaj rôzne atraktivity, ktoré sa oplatí vidieť, čo poviete? My ju s naším festivalom navštívime už po niekoľkýkrát a veľmi sa na to tešíme! Neváhajte a príďte tiež 🙂

Komentáre