Ako by vyzerala stručná história Zeme, ak by sme ju vtesnali, pre ilustráciu, do jedného kalendárneho roka? Naša planéta by vznikla 1. januára, voda by sa objavila v polovici januára a k prvému globálnemu zaľadneniu by došlo začiatkom leta. Prvé cicavce by sa na svete objavili iba pár dní pred Vianocami. Príbeh homo sapiens by sa začal písať až na Silvestra, 12 minút pred polnocou. Najproblematickejšou časťou je posledná pol sekunda v roku. Čo sa vtedy stalo?

Od 23 hodiny 59 minúty 59,5 sekundy prešlo posledných 150 rokov v živote Zeme, ktoré nastali po priemyselnej revolúcii a sú poznačené dôsledkami rozsiahleho spaľovania fosílnych palív. Jeho následkom je zvýšenie priemernej teploty planéty. O vážnosti tejto symbolickej „pol sekundy“ svedčí aj fakt, že ľudstvo do ovzdušia vypustí ročne približne 36 miliárd ton oxidu uhličitého, ktorý ako hlavný skleníkový plyn znásobuje skleníkový efekt, a tým globálne otepľovanie.

Zdroj: pixabay.com

Dnes vo svete získavame väčšinu energie z fosílnych palív, teda uhlia, ropy a plynu, ktoré podľa Medzinárodnej energetickej agentúry tvoria až 81% spotreby primárnych energetických zdrojov. Iba 19% tvoria nízkouhlíkové zdroje, z ktorých najvýznamnejšie sú jadro, biomasa a drevo. Na spomalenie globálneho otepľovania by sme potrebovali ich podiel výrazne zvýšiť, kľúčová otázka dnešného dňa preto znie, ako to dosiahnuť.

Jedným z najväčších zdrojov emisií oxidu uhličitého je výroba elektriny. Na Slovensku sú najväčším výrobcom elektriny Slovenské elektrárne, ktoré až 90% svojej elektriny vyrobia s použitím nízkouhlíkových zdrojov, v jadrových a vodných elektrárňach.

U nás je elektrina samozrejmosťou, no na svete je stále mnoho krajín, kde je vzácna. V najbližších desaťročiach preto dopyt po elektrickej energii výrazne vzrastie, čo vytvorí ďalší tlak na životné prostredie a klímu.

Preto, Slovenské elektrárne kladú nášmu eko publiku i takéto otázky. Ako by ste vyriešili energetický mix? Aké sú fakty? Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých zdrojov? Ako vyrábať elektrinu ekologicky a spoľahlivo?

Slovenské elektrárne aj tento rok prichádzajú na Junior festival so zaujímavou a interaktívnou prezentáciou, zameranou na globálne problémy Zeme, na riešení ktorých sa musíme podieľať všetci. Ďakujeme za spoluprácu a podporu.

Komentáre