Každý obyvateľ Slovenskej republiky vyprodukoval v roku 2015 priemerne 348 kg komunálneho odpadu. Z tohto množstva dokázal zrecyklovať a skompostovať necelých 70 kg. Zvyšok skončil na skládkach alebo v spaľovniach odpadov. Rozmýšľate nad tým, ako znížiť množstvo vyhadzovaných odpadov? Je reálne v slovenských podmienkach recyklovať a kompostovať viac?

Prostredníctvom nášho festivalu vám prinášame v rámci programu “mimo plátna” diskusiu s názvom DOMÁCNOSŤ BEZ ODPADOV, ktorá sa uskutoční v pondelok 30. apríla o 18:10 v Cinemax Europa SC Banská Bystrica.

Zdroj: pixabay.com

O osobné skúsenosti sa s nami príde podeliť Branislav Moňok, podpredseda organizácie občianskeho združenia Priatelia Zeme, ktorý sa zaoberá kompostovaním už 25 rokov. Zavedením jednoduchých opatrení znížila jeho trojčlenná domácnosť množstvo vyhadzovaných odpadov na necelých 10 kg za rok. Priatelia Zeme podporujú komunitné kompostovanie a školia ľudí v desiatkach obcí ročne. Podarilo sa im vymyslieť systém malých kompostární a zaviesť ich do praxe a legislatívy.

Branislav Moňok

„Príjemným poznaním pre mňa bolo, že aj domácnosti na Slovensku vedia viesť plnohodnotný život s minimom odpadov. Stačí trocha chcieť, poobzerať sa po možnostiach v našom okolí a zistíme, že vieme predchádzať vzniku odpadov, vzniknuté odpady triediť a biologické odpady kompostovať.. Samozrejme, to nepríde samé. Treba zmeniť niektoré svoje dlhoročné návyky a hlavne pohľad na odpady ako také. A čo za to? Pravdepodobne nič iné, iba čisté svedomie a dobrý pocit, že sme niečo urobili pre životné prostredie a budúce generácie – ale aj to stojí za to..“

Pridajte sa aj vy k stále väčšiemu množstvu aktívnych ľudí, ktorým nie je ľahostajné, v akom životnom prostredí žijú. Vstup je u nás už tradične zadarmo, tak si príďte po praktické návody ako na to.

Tešíme sa na vás!

Komentáre