V utorok 27. septembra prichádzame do Dolného Kubína. Budete nás môcť navštíviť v Mestskom kultúrnom stredisku Dolný Kubín, kde na vás počkáme so skvelými dokumentami z celého sveta a zaujímavou diskusiou s názvom: Z 23% NA 50% – OD TRIEDENIA K RECYKLOVANIU

Zdroj: Dolný Kubín

Festival privítal aj primátor mesta Dolný Kubín, Roman Matejov„Ekológia a ochrana životného prostredia sú stále aktuálne témy v našej spoločnosti. Preto som veľmi rád, že opäť po roku do nášho mesta zavíta medzinárodný filmový festival Ekotopfilm, ktorý ponúkne našim obyvateľom získať viac informácií o ochrane životného prostredia a o zmene v správaní sa človeka k prírode. Veď aj Dolný Kubín je mesto, ktoré je obklopené majestátnou prírodou a považujem za veľmi dôležité, vychovávať deti a mládež k ochrane životného prostredia.“ 

Festival pre verejnosť otvárame o 16:00 filmom vhodným aj pre rodiny s deťmi – MEDVEDE Z KAMČATKY. ZROD ŽIVOTA, kde tento prírodopisný film meditatívneho typu sleduje 7 mesiacov dve medvedice a ich medvieďatá a odhaľuje tajomstvá ich každodenného života. Vďaka hudbe a ruchom prírody bez komentára, sa môžete úplne ponoriť do nádhernej divočiny, cítiť jej silu medzi sopkami, riekami a divokou zverou a zároveň zakúsiť dôležitú hranicu, ktorú by človek nikdy nemal prekročiť.

Ako ďaleko zájdete v Nórsku, ak sa budete stravovať výlučne potravinovým odpadom? Dozviete sa v zaujímavom dokumente PO ZÁRUKE, ktorý budeme premietať vo štvrtok o 17:00. Potravinový odpad predstavuje pre malú zato bohatú krajinu obrovský problém. Až štvrtina potravín končí v smetnom koši! Štyria mladí aktivisti sa snažia na situáciu upozorniť a preto sa vydajú na cyklovýlet zo Severného mysu až na juh Nórska, zdolávajúc 3000 km dlhú trasu. Stravujú sa potravinami, ktoré by supermarkety inak vyhodili. Nakoniec zistia, že z potravinového odpadu môžu žiť ako králi. Čo to ale vypovedá o ich krajine a našom spôsobe života?

Nenechajte si ujsť aj zaujímavú diskusiu Z 23% NA 50% – OD TRIEDENIA K RECYKLOVANIU, kde sa dozviete, ako je na tom mesto Dolný Kubín oproti zvyšku Slovenska, čo sa separácie a kompostovania týka. Pozvanie do diskusie prijali Tomáš Ďuriš, environmentálny manažér z OPŽP SK a Pavol Heško, konateľ mestkých služieb Dolný Kubín.

Po diskusii pokračujeme filmovým programom. O 19:00 vás pozývame na priekopnícky dokument PYTLIACKE PODSVETIE, kde film odhaľuje globálny syndikát, ktorý je hnacím motorom nelegálneho zabíjania nosorožcov. Taktiež vás pozývame na silný dokument SLAMKY, kde sa skupiny aj jednotlivci po celom svete snažia pomocou výchovy a spolupráce znižovať používanie plastových slamiek využitím ich neplastových náhrad. Festival uzavrieme filmom BIELE ŠÁLKY UŽ NETREBA, takže ak vás zaujíma dizajn, určite si tento zaujímavý dokument nenechajte ujsť.

Milí čitatelia, veríme, že ste si z nášho programu vybrali. Vstup je, ako už býva u nás zvykom, ZADARMO!

Tešíme sa na vás 🙂

Komentáre