.
Blog Alen z eko_inak

Polly Higgins príde na Slovensko

Naša Zem bez nás prežije, ale my bez nej nie. Žijeme v dobe, kedy odvšadiaľ počúvame o vážnom poškodení planéty, zvyšovaní hladiny morí, výhyne živočíšnych druhov, zmene klímy, nebezpečných priemyselných aktivitách alebo páchaní menších či väčších lokálnych katastrof. Planéta je až neskutočne zaťažená, ľudské konanie ju vedome aj nevedome devastuje. Zodpovednosť sa žiaľ nevyvodzuje.

Zdroj: pollyhiggins.com

Ešte žiadna doba si tak nevyžadovala zákony, ktoré majú možnosť ekoškodám zabrániť. Existujúce medzinárodné zákony ešte neberú štáty a korporácie na zodpovednosť.

Práve z tohto dôvodu právnička Polly Higgins už v roku 2010 vypracovala návrh Zákona o ekocíde. Tento návrh podala na OSN, aby bol uznaný za “piaty zločin proti mieru”.  Tým pádom sa bude môcť zaradiť medzi také aktivity ako sú vraždy, vyhladzovanie či zotročovanie, deportáciu ľudí a vojnové aktivity.

Polly Higgins kladie otázky, zodpovední jej musia odpovedať. Jej verejné vystúpenia sú bohaté a zahŕňajú celú škálu poslucháčov od terajších a budúcich vedúcich osobností, cez vysokopostavených politikov až po mládež na celom svete. Medzi stretnutia za zatvorenými dverami patria raňajky s veľvyslancami a poprednými podnikateľmi, parlamentné brífingy a rozhovory na pôde OSN. Za posledné dva roky poskytla Polly právne poradenstvo ministrom a veľvyslancom z 54 krajín sveta, veľakrát sa vyjadrovala na pôde Európskeho parlamentu k témam týkajúcich sa právnych, podnikateľských a politických dôsledkov vyplývajúcich z medzinárodného Zákona o ekocíde. Pomáha štátom, ktoré nedisponujú takými finančnými prostriedkami, aké majú národy na západe.  Spolu so svojim tímom radí  a poskytuje brífingové sedenia zraniteľným štátom vystaveným klimatickým zločinom. Tím nie je platený štátom ani žiadnou inou organizáciou. Každý právnik vykonáva túto činnosť dobrovoľne a poskytuje poradenstvo bez postranných úmyslov.

Čo to vlastne pojem ekocída znamená?

Ekocída je definovaná ako ničenie rozsiahlych oblastí prírodného prostredia činnosťou akou je nukleárna vojna, nadmerné využívanie zdrojov, alebo ukladanie škodlivých chemikálií. Dôsledky ekocídy môžu byť širokosiahle, dlhodobé alebo závažné. V súčasnosti nie je ekocída klasifikovaná ako medzinárodný trestný čin.

Podarí sa Higginsovej nakoniec získať dostatok podpory, aby bola ekocída uznaná a veľkoplošné ničenie našich ekosystémov sa stalo prioritnou agendou na medzinárodnom politickom poli raz a navždy? Príďte sa dozvedieť vo filme OBHAJKYŇA ZEME  v Bratislave 22, mája o 17:30 a v Banskej Bystrici 25. mája o 19:20.

Polly Higgins zavíta na Slovensko, na festival Ekotopfilm – Envirofilm. Príďte si vypočuť inšpiratívnu a húževnatú obhajkyňu Zeme, v prednáške STOP EKOCÍDE – CESTA NA KONIEC SVETAuž 22. mája 2017 o 18:30 do Hotela Tatra v Bratislave. Prednáška bude simultánne tlmočená. Všetci ste srdečne vítaní. 🙂

Komentáre