Každý rok sa na celom svete vyhodí 1,3 miliardy ton potravín, čo celkovo predstavuje jednu tretinu ich produkcie. Kým jedna časť sveta plytvá, druhá hladuje. Odhaduje sa, že v roku 2050 sa vyšplhá počet obyvateľov na 9 miliárd, čo znamená, že produkcia potravín bude musieť vzrásť o 70%. Poľnohospodárska výroba už teraz predstavuje pre životné prostredie obrovskú záťaž, preto by sme mali upriamiť pozornosť predovšetkým na zbytočné plytvanie potravinami. Ako na to, príde do Bratislavy porozprávať aktivistka Selina Juul.

K plytvaniu potravinami a potravinovým stratám dochádza v celom potravinovom reťazci – od poľnohospodárstva, cez výrobu, obchody a prevádzky až po samotné domácnosti. Plytvanie potravinami má negatívny vplyv na životné prostredie, predstavuje však aj problém sociálny – vyše 800 miliónov ľudí na svete trpí hladom.

Zdroj: Daniela De Lorenzo

Selina Juul je priekopníčkou v boji proti plytvaniu jedlom v Dánsku. Podarilo sa jej dostať Dánsko na mapu krajín, ktoré oblasti tzv. food waste aktívne prispievajú k zlepšeniu situácie a šírení osvety. Selina v roku 2008 založila hnutie Stop Spild Af Mad [Stop plytvaniu jedlom], ktoré je najväčším dánskym neziskovým hnutím a neziskovou organizáciou namierenou proti plytvaniu jedlom a potravinami. Od svojho vzniku v roku 2008 sa hnutiu podarilo dostať tému plytvania potravinami do popredia a stala sa súčasťou dánskej agendy.

Dánska rada pre poľnohospodárstvo a potraviny odhaduje, že medzi rokmi 2006 až 2011/12, znížili Dáni svoj potravinový odpad o 25%. Podľa najnovších údajov Dánskej agentúry ochrany životného prostredia (EPA) znížili Dáni svoj potravinový odpad v období od 2011/2012 do 2017 o 8%. Selina je spolu s hnutím Stop plytvaniu jedlom partnerom iniciatívy Spojených národov SAVE FOOD, kampane FAO/UNEP Think.Eat.Save, projektu EU FUSIONS a členom EÚ platformy Európskej komisie pre potravinové straty a plytvanie potravinami. Je taktiež členom globálnej koalície proti potravinovým stratám a plytvaniu potravinami – Champions 12.3.

Nezmeškajte premietanie filmu Stačí málo, v ktorom účinkuje Selina Juul. 

Inšpiráciou pre Selinin boj proti plytvaniu sú nepochybne aj sociálne nerovnosti. Selina vyrastala v Rusku, kde po páde komunizmu nastali problémy s nedostatkom potravín. Naopak v Dánsku, kam sa v 13 rokoch presťahovala, ľudia potravinami plytvali. Je spoluautorka medzinárodného Protokolu potravinových strát a plytvania potravinami, spoločnej európskej Deklarácii proti plytvaniu potravinami a je členkou dánskeho Vládneho partnerstva proti plytvaniu potravinami. Je autorkou oceňovanej kuchárskej knihy Stop spild af mad – en kogebog med mere [Stop plytvaniu jedlom – Nielen kuchárska kniha], na ktorej sa podieľali známi dánski šéfkuchári a uznávané osobnosti z oblasti gastronómie.

Za svoju doterajšiu prácu v hnutí Stop plytvaniu jedlom získala Selina množstvo ocenení a uznaní, medzi ktoré patria: European Young Leader 2018, prvé miesto v rebríčku Top 20 Responsible Leaders in Northern Europe‘ list 2017, The Womenomics Influencer Award 2016, Dane of the Year 2014 [Dán roka 2014], je držiteľkou ocenení Nordic Council Nature and Environment Prize 2013, Svend Auken Prize 2013, Cross of Merit Pro Utilitate Hominum 2013, JCI Denmark’s The Outstanding Young Person award 2011 a mnohých iných.

Zdroj: pixabay.com

Na plytvanie potravinami má veľký vplyv nevedomosť a nesprávne návyky spotrebiteľov. Minimálnu trvanlivosť výrobkov si zamieňame s dátumom spotreby, neplánujeme nákupy, nevieme ako správne skladovať potraviny.

Slúži vám chladnička skôr ako smetný koš? Máte v mrazničke neidentifikovateľné predmety? Vyhadzujete stovky eur len preto, že neviete čo so zvyškami jedla? Nenechajte si ujsť prednášku Seliny Juul, svetovej expertky na plytvanie jedlom, zakladateľky dánskej organizácie Stop plytvaniu jedlom. Naučíte sa ako predísť plytvaniu, ako ušetriť a najmä zachrániť vaše jedlo pred nešťastným osudom – na festivale Ekotopfilm – Envirofilm vo štvrtok 30. mája 2019 v Pistoriho paláci. Vstup je zadarmo – REZERVUJTE SI MIESTO

Komentáre