Módny priemysel je druhým najšpinavším priemyslom na svete! Naše oblečenie, ktoré je vyrábané rýchlo a lacno je z dlhodobého hľadiska neudržateľné, či už sa to týka zneužívania lacnej pracovnej sily v krajinách tretieho sveta, prečerpávania prírodných zdrojov alebo narastajúceho množstva textilného odpadu. Touto problematikou za zaoberá medzinárodné hnutie FASHION REVOLUTION, do ktorého je zapojených viac ako 90 krajín sveta, vrátane Slovenska.

Zdroj: fashionrevolution.org

Fashion Revolution vzniklo v Londýne, v priamej reakcii na pád bangladéšskej odevnej továrne Rhana Plaza, 24. 4. 2013, kde zahynulo 1130 ľudí a viac než 2500 bolo zranených. Budova, ktorá bola určená ako štvorposchodový komplex kancelárií, bola neoficiálne prestavaná na šesťposchodovú továreň na oblečenie. Dve nelegálne poschodia a váha strojov spôsobili praskliny v nosných stenách budovy a tá bola deň pred katastrofou evakuovaná. Vedelo sa o tom, že budove hrozí zrútenie . Mohlo sa predísť tejto katastrofe. Napriek tomu nasledujúci deň boli robotníci pod vyhrážkou straty mesačnej výplaty nútení vrátiť sa do práce. Táto tragédia zmobilizovala všetkých ľudí, ktorým záleží na móde, ale najmä na tých, ktorí ju vyrábajú. Zakladateľmi tejto kampane sú Carry Sommers a Orsola de Castro. Carry Sommers je priekopníčkou v oblasti Fair Trade a etickej módy vo Veľkej Británii a Orsola de Castro je medzinárodne uznávaná líderka v oblasti udržateľnej módy.

Pád bangladéšskej odevnej továrne Rhana Plaza

Cieľom Fashion Revolution je robiť módny priemysel krásny nie len na pohľad, ale i zvnútra – etický, transparentný a udržateľný. Fashion Revolution verí, že módny priemysel dokáže ohodnotiť ľudí, životné prostredie, kreativitu a profit v rovnakom merítku. Preto je misiou Fashion Revolution spojiť ľudí v boji za transparentnosť, ktorá je vlastne prvým krokom v tejto zmene. Jednoduchou otázkou „Who made my clothes“ („Kto ušil moje oblečenie?“) sa dokážeme zapojiť do globálnej debaty o transparentnosti zásobovacieho reťazca a môžeme ľudí motivovať k inému pohľadu a zmýšľaniu o tom, čo si obliekame. Ako civilní občania môžeme zmeniť módny priemysel pomocou našich otázok a našich nákupných zvykov a rozhodovania.

PREČO POTREBUJEME FASHION REVOLUTION?

  • Odhaduje sa, že v priebehu jedného roka sa vyvezie z tovární až 80 biliónov kusov oblečenia do celého sveta.
  • Približne 757 litrov vody je spotrebovaných na výrobu jedného kusu riflí, čo sa rovná 285 sprchám.
  • 95% vyhodeného oblečenia sa môže zrecyklovať alebo upcyklovať.
  • Odhaduje sa, že až 170 miliónov detí vykonáva detskú prácu, pričom vysoké množstvo z nich pracuje práve v rámci módneho zásobovacieho reťazca.

Každý rok si pripomíname pád bangladéšskej továrne Rhana Plaza. Ľudia z celého sveta sa pýtajú, kto vyrobil ich oblečenie, prostredníctvom sociálnych sieti a hashtagom #whomademyclothes, kde vyzývajú odevné značky k transparentnosti a trvajú na odpovedi.

Zdroj: Fashion revolution

ZAPOJTE SA DO MÓDNEJ REVOLÚCIE AJ VY!

Počas Fashion Revolution Week v termíne 24. – 30.4.2017 sa budú organizovať zaujímavé podujatia na viacerých miestach Slovenska naraz – Bratislava, Košice, Považská Bystrica.  V rámci akcií budú prebiehať rôzne prednášky, diskusie, workshopy recyklovania/upcyclovania a premietania dokumentárnych filmov.

Súčasťou Fashion revolution week v Bratislave budeme aj my, festival Ekotopfilm – Envirofilm. Do programu sme prispeli práve filmami s témou trvalo udržateľnej módy. Premietneme vám film TAM NIEKDE V BANGLADÉŠI a DRAHÉ VS. LACNÉ – BIZNIS S OBLEČENÍM.

Pozývame vás všetkých, nedovoľte, aby vám to bolo jedno, príďte, zažite!

Komentáre