„Sme deti Matky Zeme, preto čistíme jej lesy a chránime jej stromy od odpadkov“, týmto mottom sa riadia všetci priaznivci Gaia Run.

GAIA Run – Beh Matky Zeme je oslavou priateľstva Zeme a človeka, kde si bežci svoje štartovné zaplatia čistením prírody.

Odpracovanie si štartovného Gaia Run – súčasťou aj Ekotopfilm tím

Na jar roku 2015 vyčistili bežci časť Lužného lesa medzi hrádzou a Jaroveckým ramenom. Pristavený kontajner bol až po vrch naložený drobným smetím, ale aj súčiastkami áut domácimi spotrebičmi a stavebným materiálom o 10 mesiacov sa s prekvapením zistilo, že les je stále čistý. Žiadne osočovanie, nadávky a sťažovanie sa, hľadanie viníka. Jednoduchá, pokorná práca ukázala ostatným, že je tu les, príroda a stačí tak málo aby sme sa tešili z jej krásy.

Na strane druhej takéto zistenie ukázalo, že GAIA Run sa stane akciou putovnou. Stále sú na našej planéte lesy a v lesoch zvieratá, ktoré si zaslúžia žiť v čistejšom prostredí. V poradí druhý ročník sa konal v r. 2016 pri petržalskom Draždiaku, avšak z jednej brigády sa stalo odrazu hnutie. Pridali sa akcie od Zelenej hliadky, mnohé skupiny bežcov si sami zorganizovali brigádu priamo v domácej prírode, na svojich bežeckých chodníčkoch. A nebolo to iba na Slovensku. Fotky odpadu nazbieraného v lesoch organizátorom chodili z okolia Budapešti, aj z Južnej Moravy. Bežcom sa myšlienka zapáčila. Veď odmenou im bolo čistejšie prostredie priamo tam, kde behajú. Toho roku sa vyzbieralo 2.4 tony odpadu, na rozdiel od predchádzajúceho roku však išlo o výlučne drobný odpad.

Minuloročný Gaia Run

V roku 2017 sa zmobilizovali nielen bežci. Prvá brigáda z množstva plánovaných prebehla v spolupráci s vodáckymi klubmi. Už počas nej sa vyzbieralo na brehoch Dunaja neskutočných 2,5 tony odpadu. Je plánovaných ďalších 5 brigád v okolí Bratislavy a v Pezinku.

Prečo sa to všetko robí? Má vôbec zmysel? Veď ide len o upratanie malej časti lesa, pár ton odpadkov. Ako tým zachránime Zem? Áno, je to len pár ton odpadkov. Koľko ton by sme museli vyzbierať, aby príroda bola skutočne čistá? „Nám zatiaľ stačí, že je čistejšia o prácu, naše štartovné na Beh Matky Zeme. Stačí nám, že ľudia si rozmyslia, či vyhodia smeti pri Jaroveckom ramene, Draždiaku, či za Pezinkom na Rozálke. Stačí, že tých, ktorí majú radosť z pomáhania je čoraz viac a možno raz ich bude viac, ako tých ktorí smeti do lesa nosia. Možno raz, nebude nikto, kto by si dovolil zašpiniť krásu prírody. Možno raz sa zamyslíme nad tým, kto je vlastne naša matka Zem,“ dodávajú organizátori Gaia Run.

Zdroj: Gaia Run

„Zem je živý organizmus a my sme jej súčasťou. Ukážme jej, že má ešte nádej a my máme nádej s ňou.“ (Pavol Sovič)

A čo vy? Žijete zdravo a máte radi našu prírodu? Pozývame vás všetkých, pridajte sa na tohtoročný GAIA RUN, ktorý sa bude konať už túto sobotu!

Komentáre