.
Blog Alen z eko_inak

Alex James je basgitarista kultovej britpopovej skupiny Blur. Od roku 1989 existoval len v hurikáne koncertov, fotení, na večierkoch s fanúšikmi, či v štúdiu. V tej dobe žil v Londýne, meste konzumu, kde ste mali všetko, na čo si spomeniete. Precestoval takmer celý svet. Miluje a miloval módu. V súčasnosti sa práve na módny priemysel pozerá inak a vyhlásil vojnu svetovým značkám, ktoré ho kedysi obliekali.

Alex James

Márnotratný život Alexa Jamesa sa zmenil pred desiatimi rokmi, keď sa s rodinou presťahoval na vidiek. Divokému hudobníkovi sa s príchodom detí absolútne zmenili priority. Ako sám rád hovorí, teraz myslí väčšinu času na deti a ovce. Presťahoval sa na londýnsku ovčiu farmu v Oxfordshire a stal sa z neho farmár. S novým spôsobom života prišla aj absolútna zmena perspektívy, prirodzene začal premýšľať nad životným prostredím. Prišiel na to, že aj on sám výrazne prispel k epidémii zvanej „FAST FASHION“ a odvrátenú stranu módneho biznisu ukázal v dokumente Slowing Down Fast Fashion (Spomaľovanie rýchlej módy).

„Šokovalo ma, keď som zistil, že veľká časť problému spolu s priemyslom a poľnohospodárstvom, je v oblečení, ktoré nosíme,“ hovorí v novom dokumente. „V Británii každý rok vyhodíme milión ton oblečenia a nahradíme ho dvomi tonami nového oblečenia. Táto rovnica znamená, že nám nedôjde iba priestor, ale aj čas. 50% vyhodeného lacného a neekologického plastového oblečenia skončí na skládke.“  To znamená, že sa nerecykluje, nezmizne a nestratí sa mávnutím „módneho” čarovného prútika. Tak ako móda ničí životné prostredie, keď doslúži postupným rozkladom, ruinuje ľudí a planétu tiež pri svojom vzniku – počas výroby.

Spolu so štábom v dokumente páli, porovnáva oblečenie vyrobené z ropy a biologického materiálu. Ukazuje sezónne handry z plastov, jednorázové kúsky z výpredajov za najnižšie akciové ceny. Ide na smetisko, kde sú doslova tony odpadu spôsobené textilným priemyslom. Pomenúva problémy novodobých otrokov z Kambodže, Vietnamu, mŕtvych krajčírov z Indie, fabriku v Číne, kde sa naše oblečenie vyrába v nezdravých či neľudských podmienkach.

V priebehu deja sa snaží napĺňať svoju pomyselnú misiu, ako rýchlu módu spomaliť. Predstavil tiež niekoľko nápaditých firiem a organizácií, ktoré sú opakom jednorázového konzumu v móde.

Alex James je mienkotvorný typ človeka, podáva si ruku s princom Charlesom, predstavuje tradičné i moderné technológie v odevnom priemysle. Má päť detí, vyrába syr a má nám čo povedať.

Ak Vás zaujíma ako môžete prispieť k spomaleniu rýchlej módy, začnite sa riadiť pravidlami Alexa Jamesa:

1. Pýtajte sa a pozerajte sa na štítky, aby ste vedeli čo kupujete. Odkiaľ vaše pochádza, kto ho vyrobil a za akých podmienok.

2. Rozmýšľajte nad tým, kde to oblečenie nakoniec skončí. Nesmie skončiť na skládke.

3. Investujte do svojho šatníka.

4. Kupujte si kvalitu, pritom nezáleží na veku.

5. Kupujte menej, kupujte lepšie.

6. Kupujte prírodné materiály.

7. Opravte si obľúbené oblečenie a predĺžte mu život.

8. Zmeňte svoje návyky, buďte kreatívni.

9. Kupujte v second-hande.

10. Deľte sa o oblečenie, vymieňajte, podarujte svoje kúsky ďalej.

11. Upravte si oblečenie a prispôsobte ho.

„Keď sa skupina stane úspešnou, hneď vám začnú posielať kopy oblečenia zadarmo. Pamätám si, že raz na Vianoce mi prišlo veľa polokošiel. Každý výrobca polokošiel mi jednu poslal. Bolo to neskutečné. Býval som v malom byte v Covent Garden a bol som zavalený krabicami s polokošeľami.“ ALEX JAMES

Komentáre