.
Blog Petra Rajčáka

Ono to tak možno nevyzerá. Ale niekedy sa aj taká obyčajná reklamná kampaň môže zmeniť na unikátny biotop, na ktorom dobrá myšlienka rastie a rozvíja sa, skrátka darí sa jej ako pande v bambusovej záhradke.

Ale dosť bolo insitnej biológie, radšej vám porozprávam, čo sa stalo v auguste 2016. Vtedy som sa na nábreží Dunaja stretol s Petrom Límom, riaditeľom festivalu Ekotopfilm. A keďže o našich dcérach sme sa bavili minule, začali sme rozoberať, ako by sa dala urobiť komunikácia pre ďalší ročník festivalu. Už dlhšie nám tím festivalu Ekotopfilm pripomínal, že festival nie sú len zvieratká. Že na festivale odznievajú aj pomerne vážne témy a dlhoročnou snahou festivalu je urobiť rozvoj trvalo udržateľným. Priznám, nevedel som si vôbec predstaviť, že by sme mali pozvánkou na festival ľudí edukovať. Bál som sa mentorovania, o pozornosti ľudí pred televízormi vieme svoje. Napriek tomu sme sa pustili do práce. Dosť dlho sme šprtali a to čítanie nebola žiadna Evitovka. Náš tím sa ponoril do oceánov bez rýb. Prebrodil sa tonami nerecyklovateľného odpadu. Objavil Antropocén, éru, kedy je vplyv človeka na planétu už taký veľký, že bude badateľný aj o milióny rokov. Bohužiaľ. (Ak mi to grafik nevyhodí, dovolím si vám tu odporučiť jednu skvelú knihu: Podmanená planéta od Bedřicha Moldana.)

V novembri sa zrodil náš koncept – fauna antropocénu. Alebo živočíchy, ktoré majú šancu prežiť civilizačný dopad. Nezľaknite sa. Sú to trochu iné tvory, na aké ste zvyknutí. Headline Na konci evolúcie nie je krása sme zvolili preto, lebo ona tam fakt nie je. Ak sa teda niečo nezmení.

V decembri sme oslovili na spoluprácu jedného z najlepších slovenských režisérov, Jonáša Karáska. Jonáš je tak vyťažený, že na maily zásadne odpovedá medzi 11. hodinou večer a 3. hodinou ráno. Veľmi si vážim, že ani o polnoci nezaváhal. Vďaka tomu náš biotop začal ožívať. K režisérovi sa pridali aj špičkoví slovenskí 3D-čkári z Alien Studio. A v tejto zostave skrsol aj nápad nakrútiť popri TV spotoch aj film. Pretočte 3 mesiace a simsalabim – krátky film sa volá Labuť a je o mladej fotografke, ktorá… ale príďte si ho radšej pozrieť na Ekotopfilm!

Olejnatka Labutia

A išli sme ďalej. Veď keď už rúbeme tak vysoko, prečo neosloviť aj najlepších slovenských výtvarníkov? Ich fantázia siaha ďalej ako tá naša, čo keby nám zvieratá Antropocénu namaľovali? Myšlienka tak začala ožívať aj na plátne. Práve v týchto dňoch sa v desiatich rôznych ateliéroch dokončujú diela na unikátnu výstavu FAUNA ANTROPOCÉNU. Na otvorení festivalu sa ozaj máte na čo tešiť.

Filtrovec Poľný

Mňa teší, že s touto kampaňou sme vyrástli aj my. Za celý náš tím chcem poďakovať všetkým, ktorí svojou troškou prispievajú k tomu, aby ten bezútešný kampaňový headline zostal iba zdrapom papiera. A desivá fauna len umeleckou fikciou.

Nič viac si nemôžeme priať.  

Komentáre