Aj vám sa niekedy zdá, že žijete v „betónovej džungli“? Presne taký pocit mal Roman Šabík, ktorý vyrastal v petržalskom prostredí Bratislavy. V tom čase, kedy bol Roman dieťa, bola Petržalka mladá a zelene na sídliskách bolo málo. Spomína, že neboli možnosti ako sú dnes a ľudia boli odkázaní iba na potraviny zo supermarketu.

Roman Šabík

Rodičia ho však často brávali na vychádzky do lesa, na dovolenky do Tatier a k babke na vidiek neďaleko Nitry, kde ako malý kŕmil sliepky, bránil sa voči žiarlivému kohútovi, pozoroval prasiatko a kačice a pomáhal babke s pestovaním zeleniny. Tento kontrast „betónu a zelene“ mu otvoril oči a určil smerovanie ďalších udalostí.

V 9 rokoch spravil pokus, ktorého výsledok nečakal. Skúsil vysiať kôstku z citróna a na jeho veľké prekvapenie kôstka vyklíčila.

„Najviac ma na tom fascinovalo, že tak malé semienko stačí na to, aby z neho vyrástol strom prinášajúci zdravé a chutné plody. Skrátka, aký malý vstup stačí na veľký výstup.“

Tento hlboký zážitok naštartoval Romanovu cestu budúcnosti. Princíp citróna bol blízko k filozofii vlastného ekologického pestovania. Netrvalo dlho a Roman si začal osvojovať pojem „permakultúra“ – trvalo udržateľné pestovanie.

Bill Mollison

„Začal som hltať prvé videá o permakultúre s Billom Mollisonom, ktorý sa považuje za otca permakultúry. Bol som z toho nadšený a nechápal som, prečo žijeme takýmto konzumným spôsobom devastujúcim prírodu. Prečítal som prvú knihu o potravinách, kde som sa dozvedel o GMO a nekalých praktikách pestovania potravín a chovu zvierat. Vedel som však, že čítať knihy nestačí a rozhodol som sa konať.“

Zdroj: romansabik.blogspot.sk

V roku 2010 začal postupne so svojím snom. Na kúsku pozemku v babkinej záhrade začal v praxi overovať svoje poznatky. Hlavným cieľom bolo, aby záhrada prinášala úžitok vo forme netradičných druhov ovocia, jedlých trvaliek, liečivých byliniek, divočinu a úkryty pre menšie zvieratá pri minimálnej údržbovosti. Postupne vycibril a stále cibrí najvhodnejší systém ekologickej záhrady v našich klimatických podmienkach.

Podarilo sa mu dosiahnuť, že záhrada skutočne prekypuje životom, prináša rôznorodé ovocie a bylinky a údržba je minimálna bez použitia pesticídov. Nakoniec sa presvedčte sami, celý proces tvorby prírodnej záhrady od holého pozemku až po súčasný stav s fotografiami môžete nájsť na Romanovom blogu: romansabik.blogspot.sk.

Romanov cieľ vyústil až do založenia firmy na realizáciu prírodných záhrad, v ktorej sám vidí, že ekologické záhrady sa tešia stále väčšej obľube.

„Mojím poslaním je vytvárať funkčný eko systém v záhradách tak, aby boli ekologické, úžitočné, pestré, nenáročné a ako vedľajší efekt, pekné. Som si istý, že ekologické záhrady sa stanú trendom aj na Slovensku.“

Zdroj: romansabik.blogspot.sk

A ak vás príbeh* Romana zaujal, naštartujte sa a začnite sa inšpirovať aj ďalšími. Jednou z jeho hlavných inšpirácií bol napríklad Martin Crawford, celosvetovo uznávaný odborník na jedlé lesné záhrady z Veľke Británie. Možno aj vám sa nakoniec podarí venovať sa tomu, čo vás napĺňa. Držíme prsty!

*Roman zareagoval na našú výzvu a pochválil sa so svojim projektom, pochváľte sa aj vy!

Komentáre