29.MÁJA 2016 SA PRI VEĽKOM DRAŽDIAKU V PETRŽALKE USKUTOČNÍ V PORADÍ DRUHÝ ROČNÍK BEHU MATKY ZEME – GAIA RUN. BEH, KTORÝ SVOJIM ŠTARTOVNÝM POMÁHA MATKE ZEMI.

GAIA Run je sprievodná aktivita festivalu MFF Ekotopfilm – Envirofilm.

Sme za to, že najlepšia podpora a spolupráca je priama pomoc v enviro aktivitách a preto sme ako tím Ekotopfilm – Envirofilm festivalu spolu s ďalšími dobrovoľníkmi vyrazili v sobotu 7.5. mapovať bežeckú trasu a zároveň čistiť okolie Veľkého a Malého Draždiaka. Prírodu sme odbremenili od 30 kg odpadkov.

Vedeli ste koľko sa v prírode rozkladajú niektoré odpady? Tu máme malú ukážku.

Les nie je smetisko, preto skôr ako vyhodíme odpady do prírody, zamyslime sa, aké dopady to má na životné prostredie.

Myšlienka GAIA Run nevznikla zo dňa na deň. Niekoľko rokov dozadu bežci trpezlivo behali v lesoch plných odpadkov. Každý sám, aj spoločne. Mohli sa tešiť z pohybu v prírode, na čerstvom vzduchu, no radosť im kazili kopy odpadkov pod stromami. Minulý rok zobralo niekoľko desiatok z nich iniciatívu do svojich rúk a upratali najviac postihnutú časť lesa, z ktorej vyviezli takmer 2 tony odpadu. Odmenou im bola účasť na Behu Matky Zeme, ktorý zorganizovalo občianske združenie Priatelia Behu Ležérneho. Les, ktorý sme od odpadkov vyčistili ostal čistým aj v roku 2016. Medializáciou celej iniciatívy si ľudia možno vstúpili viac do svedomia. Je teda jasné, že GAIA Run (Beh Matky Zeme) bude záležitosťou putovnou a bude šíriť posolstvo nádeje na čistejšiu planétu ďalej, možno aj za hranice Slovenska, či Európskej únie.

Tento rok je to už 2. ročník BEHU MATKY ZEME – GAIA Run. 

,,Trať 4 a 14 km si budú užívať bežci, ktorí si štartovné číslo zaslúžili. Zaplatili ho vlastnou dobrovoľníckou prácou pre očistu našich lesov od odpadkov. Odmenou im je nielen samotný beh, ale aj bohatý sprievodný program pre ich deti a rodiny. V nedeľu, 29. mája sa tešíme na oslavu jednoty s našou prírodou, na ktorú by som rád pozval každého, komu nie je ľahostajné kde a ako žijeme,‘‘ pozýva organizátor Pavol Sovič.

Podporte aj vy túto zelenú aktivitu a pridajte sa k GAIA Run – TU

Click edit button to change this text.

Komentáre