Staré vinohradnícke mesto chránené oblými svahmi Malých Karpát, ktoré sú od nepamäti nemými spoločníkmi jeho bohatej histórie. Také je mesto Pezinok. Blízkosť hlavného mesta Bratislavy, ľahká dostupnosť cestnou a železničnou dopravou, pretrvávajúca tradícia vinohradníctva a vinárstva ako aj špecifická gastronómia sú stále väčším lákadlom pre turistov a každodenných návštevníkov mesta. Veľkým darom, ktorý dali mestu Karpaty, je areál zimných športov na vrchu Baba a v lete pešia turistika po značených turistických chodníkoch. Všetky mestské lesy sú súčasťou chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Taktiež občania i návštevníci majú možnosť v Areáli zdravia Rozálka využiť tenis a jazdu na koňoch, mestskú krytú plaváreň, squashovú halu, hokejbalový areál.

Mestské hradby, zdroj: pezinok.sk

Dnes je Pezinok moderným okresným mestom s vybudovaným priemyslom, kvalitnou vinohradníckou a vinárskou produkciou, rozvinutým obchodom a zaujímavými historickými pamiatkami. Pre mesto je charakteristické historické centrum s typickými meštianskymi domami, ulicami v pravidelnom sieťovom pôdoryse a zvyškami pôvodných hradieb. K najvýznamnejším kultúrnohistorickým pamiatkam patrí zámok z 13. storočia, štyri historicky aj architektonicky cenné kostoly a renesančná radnica. Veľkej obľube sa teší zámocký park v centre mesta. Návštevníci majú možnosť zavítať do Mestského resp. Malokarpatského múzea v Pezinku a na Cajle do Schaubmarovho mlyna.

Schaubmarov mlyn, zdroj: sng.sk

Kultúrny život v Pezinku, ktorý nadväzuje na bohaté tradície zabezpečuje v súčasnosti predovšetkým Pezinské kultúrne centrum, Mestské a Malokarpatské múzeum, Galéria insitného umenia, Malokarpatská knižnica. V meste sa pravidelne organizujú významné kultúrne podujatia nielen miestneho, ale aj regionálneho, celoslovenského a medzinárodného významu, napr. Keramické trhy (jún), Festival pouličného divadla (jún), Dychovky v Preši (august), Pezinský Permoník (august), Pezinský strapec (október), Vianočné trhy (december). Populárnymi sú vinárske podujatia ako Vínne trhy, Víno a levanduľa, Vinobranie, Pezinské viechy, či  Deň otvorených pivníc.

Mesto Pezinok dbá na ochranu životného prostredia a preto sa snaží svoje okolie stále zveľaďovať. Podieľa sa na revitalizácii vinohradov, Vinohradníckeho náučného chodníka, participuje na brigádach vo vinohradoch, efektívne plánuje dopravu či zhodnocuje odpady environmentálne vhodným spôsobom. Pezinok taktiež aj tento rok podporuje festival Ekotopfilm – Envirofilm, preto nás tam nájdete už čoskoro, 23. októbra, čaká vás výborný program. Príďte nás navštíviť 😉

Komentáre