Žilinčania rozbehli biokompostovanie a vyseparovali už 8 ton bioodpadu. V meste zatiaľ vznikli 3 verejné kompostéry – na Predmestskej, Moyzesovej ulici a Štefánikovom námestí. V roku 2015 začínalo separovať bioodpad 30 domácností, dnes ich je cez 70. A dobrá správa je, že sa ozývajú ďalší. 🙂 Za týmto zmysluplným projektom a výrobou kompostérov však nestojí mesto, ale Občianske združenie Kompostujme.

Zdroj: kompostuj.me

OZ Kompostujme rozbehol šikovný 25-ročný Michal Vavrík, ktorý sa s kompostovaním zoznámil na prednáške v Prahe a rozhodol sa priniesť ho aj do Žiliny. “Začalo mi byť ľúto vyhadzovať šupky z ovocia či zemiakov do koša, keď som zistil, že z nich dokážem vyrobiť kvalitné hnojivo na balkónové bylinky. Vo svete je kompostovanie bežnou súčasťou odpadového hospodárstva, tak prečo nie tu? Prevzal som iniciatívu do vlastných rúk. S priateľmi sme založili OZ Kompostujme a v decembri 2014 postavili 1. prototyp kompostéru na Moyzesovej ulici za vlastné,” hovorí Michal. Ďalšie 2 kompostéry pribudli na Predmestskej ulici a Štefánikovom námestí o rok neskôr. Financie na ich výstavbu získali z grantu mesta Žiliny a v súťaži “Zasaď sa o lepší svet!”, ktorú vyhlásila spoločnosť Unilever pre študentov.

Zdroj: kompostuj.me

Kým v roku 2015 OZ Kompostujme komunitné kompostovanie len rozbiehalo, vychytávalo muchy, učilo seba aj ľudí ako správne kompostovať, v roku 2016 nabralo kompostovanie plné obrátky. “Spracovali sme 1. kompost, ktorý mohli zapojené domácnosti využiť ako hnojivo na svoje kvety. Vďaka tomu sme dosiahli uzavretie životného cyklu bioodpadov v mieste ich vzniku a to za necelý rok,” konštatuje Michal a dodáva: “Na rastúcom množstve bioodpadov bolo krásne vidno, že pribúda aj počet separujúcich domácností. Dokonca do kompostéru na Predmestskej nosí bioodpad aj pán z Vlčiniec, keďže tam taká možnosť nie je,” vysvetľuje Michal. Tri kompostéry minulý rok spracovali 5 a pol tony bioodpadu, z ktorých môže vzniknúť až až 1,5 tony kvalitného hnojiva. Posilou OZ Kompostujme sa stal aj 1. oficiálny kompostmajsterbezdomovec Tibor Blšťák a kompostovanie nabralo aj sociálny rozmer.

Zdroj: kompostuj.me

OZ Kompostujme je neziskovou organizáciou a na rozvoj svojich aktivít potrebuje finančné prostriedky. ”Bohužiaľ, minulý rok sme neuspeli v 2 celoslovenských grantoch a mesto neotvorilo grant pre životné prostredie. Dostali sme od Žilinčanov množstvo podnetov, aby sme kompostéry priniesli aj do ďalších mestských častí, a preto sme sa rozhodli stať sa prijímateľom 2 % z daní od firiem a občanov. Sme veľmi radi, že ľudí naša práca oslovila a chcú byť súčasťou ekologickej zodpovednosti. Ak nám chcú pomôcť, informácie o darovaní 2 % a ich využití nájdu na našej stránke www.kompostuj.me. Už teraz ďakujeme,” uzatvára Michal Vavrík, zakladateľ OZ Kompostujme.

.

Michalov projekt je veľmi inšpiratívny. Keď človek chce a ide si za svojím cieľom, dokáže veci meniť a zlepšovať. Na Slovensku nie je biokompostovanie také rozšírené, preto veríme, že sa aj vďaka Michalovi a celému OZ Kompostujme k tejto aktivite pridajú ďalší ľudia či ďalšie mestá. Držíme prsty!

Komentáre