.
Blog Miriam Luknár Tursunovej

Ochrana prírody a vzťah k našej modrej planéte mi neboli nikdy ľahostajné. Témy neudržateľnosti a ekológie ma vždy zaujímali a preto mi do života celkom prirodzene prišiel úžasný festival Ekotopfilm.

Vtedy som bola čerstvá absolventka FFUK odbor preklad – tlmočenie, angličtina – španielčina. Bolo to pred neuveriteľnými 19 rokmi. Vtedy sa filmy divákom prekladali celkom inak, a to simultánnym prekladom. Bez akejkoľvek prípravy. Bez dialógovej listiny. Filmy s odbornou tématikou, plné noviniek či už technických alebo vedeckých, skrátka vážne témy. A to nehovorím o prírodopisných filmoch popisujúcich nespočetné druhy živočíchov, o ktorých nemáte ani páru, že existujú.

Posadili ma do kabíny a ideš, plávaš ako vieš, snažíš sa divákom sprostredkovať čo najviac! Ale to je už našťastie história. História, ktorá ma mnoho naučila, vďaka ktorej som stretla úžasných profi kolegov prekladateľov a tlmočníkov. Ja som však stále tu, úzko spätá s festivalom, ktorého misia je mojou srdcovou záležitosťou.

Ako vyzerá dnešný proces prípravy slovenského dabingu? Najprv príde na rad samotný preklad dialógovej listiny a keď mám všetko pripravené, skontrolované, overené, ide sa do zvukového štúdia. Tu nadabujem svoj slovenský preklad do filmu. Trvá to celé hodiny, keďže väčšina filmov má 50 minút. Nesmiem byť príliš rýchla ani pomalá, držím tempo s originálom. Aby som zachytila aj atmosféru filmu, musím byť aj trochu herečka, inak by sa divák nudil. Práca v štúdiu je zábavná, hlavne keď robím detské filmy, kde mením hlas aj pre niekoľko postáv. Vďaka majstrom zvuku, ktorí potom všetko vyčistia a zmixujú, vyzerá výsledok celkom bezchybne. Keď niekedy nakuknem do sály a vidím, že sa diváci smejú alebo vyronia slzu na správnom mieste, viem, že som pre film urobila maximum.

Moja práca ma napĺňa a vidím v nej zmysel. Aj toto je môj príspevok k tomu, aby bol náš svet lepším miestom pre život. Lebo len ak budeme mať poznanie a vedomosti, dokážeme si našu planétu vážiť a chrániť ju.

A film je úžasné médium ako tieto informácie a vedomosti dostať ku každému z nás!

Komentáre