V stredu a vo štvrtok, 14.-15. novembra 2018 prichádzame do Košíc. Budete nás môcť navštíviť v kultúrnom centre Kasárne/Kulturpark, kde na vás počkáme so skvelými dokumentami z celého sveta a zaujímavými diskusiami.

Zdroj: kosice.sk

Pozrite si malé filmové ukážky a vyberte si podľa svojej chuti.

Pozývame vás na priekopnícky dokumentárny film PYTLIACKE PODSVETIE, ktorý budeme premietať v stredu o 17:00. Film odhaľuje globálny syndikát, ktorý je hnacím motorom nelegálneho zabíjania nosorožcov. Na čiernom trhu je ich roh jedným z najviac obchodovaných artiklov. Hlavné zločinecké syndikáty s ním obchodujú rovnako ako s drogami a zbraňami. Rohy dospelých jedincov majú hodnotu až $250 000. Miestni dedinčania, ktorí toto ohrozené zviera zabíjajú, dostávajú od dobre organizovaných zločineckých skupín len zlomok tejto ceny. Čína vyhlásila svoj plán zakázať domáci komerčný obchod so slonovinou a rohmi za účelom ochrany ohrozených afrických druhov zvierat.

Dokument SLAMKY je o plastových slamkách a iných formách plastového odpadu, ktorý sa dostáva do našich vodných tokov a oceánov. Predstavuje jednotlivcov, skupiny a firmy po celom svete, ktoré sa snažia pomocou výchovy, osvety, spolupráce a rozvoja politiky znižovať používanie plastových slamiek využitím ich neplastových náhrad. Úvod zábavného a vzdelávacieho filmu patrí farebnej animácii a hlasu oscarového herca Tima Robbinsa. Silný dokumentárny film odpremietame v stredu o 19:55.

Vo štvrtok o 20:00 zakončíme festival krásnym dokumentárnym filmom JANE, kde známy režisér Brett Morgen, nominovaný na Oscara a Emmy použil z archívov National Geographic poklad, ktorý tam ležal 50 rokov a ešte nikdy ho nikto nevidel. Zábery 16 mm filmu umožňujú vidieť priekopnícku ochranárku Jane Goodall v celkom novom svetle. Film rozpráva jej životný príbeh, ktorý sa začal v roku 1960 príchodom 26 ročnej Britky do odľahlej oblasti severozápadnej Tanzánie, aby tu viedla štúdiu o šimpanzoch. Morgen ponúka neopakovateľný, intímny portrét ženy, ktorá sa napriek všetkému stala jednou z najobdivovanejších ochranárok prírody na celom svete.

Okrem filmového programu vás pozývame na 2 zaujímavé prednášky. V stredu, 14. novembra o 18:00 nadviažeme na dokument PYTLIACKE PODSVETIE a to prednáškou PALMOVÝ OLEJ A PYTLIACTVO. JE SUMATRA RAJ ALEBO PEKLO NA ZEMI? Tomáš Šmátrala, člen projektu GREEN LIFE, nám porozpráva o problematike vypaľovania dažďových pralesov kvôli plantážam palmy olejnej a o bezohľadnom pytliactve. Činnosť tohto unikátného Česko-Slovensko-Indonézského projektu, pôsobiaceho na Sumatre, je zameraná na ochranu dažďového pralesa a ohrozených druhov zvierat ako sú tigre, slony a orangutani. Rovnako sa dozviete aj o možnosti zapojenia sa do ochrany týchto nádherných oblastí a ich divokých obyvateľov.

Zdroj: arollafilm.com

Vo štvrtok 15. novembra o 18:00 vás bude čakať prednáška s Karolom Kaliským, jedným z autorov slovenského dokumentárneho filmu ŽIVÁ RIEKA, ktorý nám príde porozprávať o zážitkoch z natáčania, o význame nespútaných riek pre životné prostredie a o aktivizme.

Milí čitatelia, aby vám nič neuniklo, sledujte našu udalosť na Facebook-u, kde si môžete pozrieť celý program a samozrejme aj ďalšie ukážky filmov, ktoré do Košíc prinášame. Vstupné na festival je ZADARMO!

Tešíme sa na vás 🙂 

Komentáre