Prvý ročník festivalu Ekotopfilm v Česku predstavili v júli slovenskí organizátori v Prahe. Najstarší Medzinárodný festival s environmentálnou tematikou na svete, ktorý už 43 rokov nepretržite funguje na Slovensku, rozširuje svoje hranice a mieri k našim susedom. Milovníci prírody, zástancovia ekologického prístupu, študenti, deti, ale aj široká odborná a laická verejnosť tak bude mať možnosť v termíne od 15. – 19. októbra 2016 v hoteli Olšanka v Prahe vzhliadnuť stovku filmov z celého sveta, vrátane pestrého sprievodného programu. Následne sa Ekotopfilm rozbehne do päťdesiatich okresných a krajských českých miest, v ktorých má pre základné a stredné školy pripravený zaujímavý enviro program. 

Vstup na všetky akcie festivalu, tak ako na Slovensku, je zdarma. Viac informácií o slovenskom a českom festivale nájdete na www.ekotopfilm.sk a www.ekotopfilm.cz

Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm má takmer polstoročnú tradíciu. Na území bývalého Československa sa po prvýkrát uskutočnil už v roku 1974 a je tak najstarším filmovým festivalom s environmentálnou tematikou na svete. Na Slovensku sa tento rok konal už 43. ročník a po dvoch rokoch príprav sa podarilo priniesť tento jedinečný festival aj do Českej republiky, kde sa na jeseň uskutoční jeho prvý ročník.

I keď pomaly, ale predsa len sa stáva environmentálna problematika čoraz viac dôležitou oblasťou spoločenského života v mnohých krajinách. Ekotopfilm má dlhoročnú históriu a ucelený program svojimi témami, spíkrami a sprievodnými aktivitami pokrýva kľúčové, ale aj okrajové, problémy a situácie súvisiace so starostlivosťou o životné prostredie,“ hovorí Peter Lím, generálny riaditeľ festivalu Ekotopfilm: „Na Slovensku fungujeme už 43 rokov a považujeme za dôležité aby podobné festivaly boli súčasťou vzdelávania v každej krajine. Aj preto som rád, že Ekotopfilm zaujal aj samosprávy a odborníkov v Česku natoľko, že festival privítali doslova s otvorenou náručou. Aktuálne pracujeme na tom, aby sme dostali Ekotopfilm do Indie a Číny, odkiaľ máme veľmi pozitívne ohlasy na to, čo robíme.“

Tím festivalu Ekotopfilm Česká republika, Michal Bordean, František Štefan a Peter Lím, s Cyrilom Svobodom

MFF Ekotopfilm každoročne predstaví viac ako 100 filmov z celého sveta, bohatý sprievodný program tematických prezentácií, workshopov a diskusií. Záujem verejnosti o festival neustále rastie. V poslednom ročníku sa na slovenskom Ekotopfilme zúčastnilo 35 spríkrov a hostí, viac ako 17 000 návštevníkov, navštívili sme 22 miest a vtiahli takmer 10 000 detí a študentov.

Jedinečnosť festivalu spočíva v jeho celoročnom rozsahu, kedy v rámci tzv. festivalovej tour navštívi desiatky krajských a okresných miest. Cieľom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvoriť priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja. Sprievodný program je vhodne zostavený tak, aby oslovil čo najširšie publikum. MFF Ekotopfilm je určený laickej aj odbornej verejnosti, deťom i dospelým. Vstup na všetky akcie festivalu je voľný.

Medzinárodnú prestíž festivalu dáva pravidelná účasť významných osobností spoločenského života, medzi ktoré patrí aj knieža Albert II. Monacký alebo bývalý viceprezident Al Gore.

Predstavenia prvého ročníka Ekotopfilmu v Česku sa zúčastnili aj ambasádori festivalu – poslankyňa Poslaneckej snemovne PČR Radka Maxová, manažér, globálny stratég, kouč a mentor Jan Mühlfeit, ktorý pôsobil na pozícii prezidenta Microsoft Corporation pre Európu a zaoberá sa udržateľnosťou ľudí a primátorka hlavného mesta Praha Adriana Krnáčová. ,,Snažíme sa Prahu rozvíjať šikovným spôsobom,’’ odpovedala pražská primátorka na otázku, aké projekty v duchu trvalo udržateľného rozvoja mesto pripravuje. Adriana Krnáčová založila iniciatívu Smart Prague, ktorá má za cieľ aplikovať koncept Smart Cities na českú metropolu. ,,V pilotnej prevádzke je momentálne bezkontaktná platba za lístky v MHD a pre majiteľov šetrných elektromobilov rozmiestňujeme po Prahe viac dobíjacích staníc,’’ odpovedala primátorka na otázku týkajúcu sa konkrétnych príkladov, ktoré Praha už zaviedla do praxe.

.

Adriana Krnáčová, Jan Mühlfeit, Radka Maxová a riaditeľ festivalu v ČR František Štefan

Koncept festivalu Ekotopfilm nadchol aj Jana Mühlfeita: ,,Mladí ľudia dnes od veľkých značiek vyžadujú pridanú hodnotu vo forme ekologického zmýšľania. Kto toto ešte nepochopil, nebude mať na trhu v nasledujúcih desaťročiach šancu. Súčasnej generácii, na rozdiel od tej našej, nie je totiž otázka životného prostredia ľahostajná.’’ Mühlfeit zároveň zdôraznil nutnosť veľkých firiem venovať sa ich spoločenskej zodpovednosti. Prečo sa rozhodol festival podporiť? ,,Pretože mi Adela Banášová, ktorá je ambasádorkou tohto projektu na Slovensku povedala, že je to výborne zorganizovaná vec. A ja Adele verím,’’ dodal s úsmevom.

_____________

Festival Ekotopfilm

15. – 19. 10. 2016 v hoteli Olšanka v Prahe

www.ekotopfilm.cz

www.facebook.com/ekotopfilmcz

Komentáre