Vedeli ste, že drevo, ktoré končí na skládkach odpadov sa môže recyklovať a môžeme z neho znovu vyrobiť nábytok? Namiesto toho však často ťažíme drevo v lesoch, ktoré potom ostávajú zničené.

Menej odpadu na skládkach a viac stromov v lesoch

Drevo je jeden z najvzácnejších materiálov, no často končí na skládkach odpadov. Je to obrovská škoda, keďže po recyklovaní môže byť znovu použité na výrobu nábytku alebo ako stavebný materiál. Spoločnosti Bučina Eko záleží na ochrane prírody, preto sa snaží šetriť jej zdroje. Starajú sa o drevo, ktoré by inak končilo na skládkach odpadu. Drevo efektívnym a ekologickým spôsobom zbierajú, triedia a recyklujú, aby mohlo byť znovu použité. Šetria tak financie a zároveň prírodu. Keby drevný odpad nerecyklovali, na výrobu nových drevených  materiálov by sa drevo muselo vyťažiť v lesoch.

Zdroj: bucinaeko.com

Aké drevo sa vie recyklovať?

Máte starý nábytok, ktorý sa chystáte vyhodiť? Alebo vám pri údržbe zelene vznikol odpad z orezaných konárov? BUČINA EKO dokáže spracovať takmer všetko, čo má drevný základ. Recyklujú materiál od nábytku cez drevené podlahy, okenné rámy, stavebné drevo, suché drevné materiály až po čerstvé odpadové drevo, ktoré vzniká po údržbe zelene. Drevný odpad zbierajú, prepravia, vytriedia a spracujú. Následne ho odvezú k partnerským fabrikám, ktoré z recyklovaného dreva vyrábajú drevotrieskové dosky na nábytok alebo ako stavebný materiál. Menej kvalitné drevo a konáre stromov spracúvajú na štiepku, ktorá sa v špeciálnych kotloch spaľuje a vyrobí sa z nej elektrická energia a teplo.

Prečo recyklovať drevný odpad?

Snahou je výrazne znížiť spotrebu dreva v našich lesoch, nahradiť ju spracovaním odpadového dreva a znížiť potrebu skládkovania. Keby firmy, organizácie, mestá, obce a ľudia drevný odpad nevyhadzovali, ale recyklovali, pomohli by naplniť tento cieľ – dať drevnému odpadu a starým veciam nový život.

Ak vás téma recyklácie odpadov zaujíma,  nenechajte si ujsť diskusiu, ktorá bude prebiehať na našom festivale 22. – 26.5.2017 v Bratislave a v Banskej Bystrici.

Partnerovi BUČINA EKO ĎAKUJEME za podporu festivalu a snahu o ochranu životného prostredia. 

Komentáre