S festivalom prichádzame opäť do Spišskej Novej Vsi. Do Kina Mier SNV prinášame 4. decembra úžasné dokumenty z celého sveta a jedinečnú diskusiu „Vlci severného Slovenska“.

Spišská Nová Ves, zdroj: slovakia.travel

Náš festival privítal aj primátor mesta Spišská Nová Ves Ján Volný. „Som nesmierne rád, že sa Ekotopfilm aj tento rok stal súčasťou spoločenského života v našom meste. Sme si vedomí zodpovednosti za to, že túto planétu odovzdáme ďalším generáciám a za jej stav sme zodpovední my všetci. Oceňujem prínos Junior festivalu pre našich najmenších i väčších žiakov a srdečne pozývam verejnosť. Tento ročník festivalu Ekotopfilm – Envirofilm prinesie viacero tém z celého sveta, ktoré nám pomôžu uzrieť svet v jeho skutočnej podobe. Spišská Nová Ves je aj tento rok dôstojným miestom, kde môžeme prezentovať témy súvisiace s ochranou životného prostredia.“

Program festivalu otvárame o 16:00 zaujímavým dokumentom DOJEDZ TO: PRÍBEH O PLYTVANÍ JEDLOM. Všetci radi jeme. Milujeme kuchárske programy v televízii, časopisy o varení a blogy o dobrom jedle. Ale ako je to možné, že takmer 50% nášho jedla končí ako odpad? Jen a Grant sa ponoria do sveta odpadkov z farmy, obchodov, až po ten ich z vlastnej chladničky.

Rodiny s deťmi pozývame na krásny slovenský dokument ŽIVOT V OBLAKOCH o 17:00. Ako na Noemovej arche plávajúcej časom, prežívajú v Tatrách kamzíky spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody už viac ako desaťtisíc rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom.

Okrem skvelých filmov máme pre vás pripravenú jedinečnú diskusiu s názvom „Vlci severného Slovenska“. Vlky predstavujú jednu zo základných zložiek ekosystému prírody vo Vysokých aj Nízkych Tatrách. Napriek tomu, že je to plachý, inteligentný a užitočný živočích, odnepamäti mu ľudia pripisujú negatívne vlastnosti (tzv. syndróm Červenej čiapočky). Dostávajú sa do konfliktu s ľuďmi, pretože spôsobujú škody na hospodárskych zvieratách, navyše poľovníci ich berú ako konkurenciu pri love jeleňov, diviakov a srncov. Podľa poľovníkov je vlkov priveľa, podľa enviromentalistov zase málo. Vlky by mohli mať u nás svetlú budúcnosť, ale závisí to predovšetkým od toho, či ich ľudia budú schopní pochopiť a tolerovať. O tom, ako sa populácii vlkov darí na Slovensku, nám príde o 18:00 porozprávať Robin Rigg, vyštudovaný zoológ, zakladateľ Slovak Wildlife Society

Zdroj: pixabay.com

Po diskusii opäť pokračujeme filmovým programom. O 19:00 vás pozývame na dokument SPOMAĽOVANIE RÝCHLEJ MÓDY, kde nám Alex James prezradí, prečo treba dnešnú módu spomaliť. Taktiež vás pozývame pozrieť sa na to, aká bude BUDÚCNOSŤ NAŠICH MIEST a festival uzavrieme dychberúcim filmom GANGA: SVÄTÁ (ZNE)SVÄTENÁ RIEKA, príbehom rieky, ktorú uctieva miliarda ľudí. 500 miliónov ľudí je na nej závislých.

Milí návštevníci, veríme, že ste si z nášho programu vybrali. Vstup je u nás ZADARMO!

Tešíme sa na vás 😉

Komentáre