Vedeli ste, že drevo, ktoré končí na skládkach odpadov sa môže recyklovať a môžeme z neho znovu vyrobiť nábytok? Namiesto toho však často ťažíme drevo v lesoch a tie potom ostávajú zničené.

Zdroj: pixabay.com

Menej odpadu na skládkach a viac stromov v lesoch

Drevo je jeden z najvzácnejších materiálov, no často končí na skládkach odpadov. Je to obrovská škoda, keďže po recyklovaní môže byť znovu použité na výrobu nábytku alebo ako stavebný materiál. 

Spoločnosti BUČINA EKO na ochrane prírody záleží, preto sa snaží šetriť jej zdroje. Starajú sa o drevo, ktoré by inak končilo na skládkach odpadu. Drevo efektívnym a ekologickým spôsobom zbierajú, triedia a recyklujú, aby mohlo byť znovu použité. Šetria tak financie a zároveň prírodu. Keby drevný odpad nerecyklovali, na výrobu nových drevených materiálov by sa drevo muselo vyťažiť v lesoch.

Aké drevo vedia recyklovať?

Máte starý nábytok, ktorý sa chystáte vyhodiť? Alebo  vám pri údržbe zelene vznikol odpad z orezaných konárov? Spoločnosť BUČINA EKO dokáže spracovať takmer všetko, čo má drevný základ. Recyklujú materiál od nábytku cez drevené  podlahy, okenné rámy, stavebné drevo, suché drevné materiály až po čerstvé odpadové drevo, ktoré vzniká po údržbe zelene. Drevný odpad zbierajú, prepravia, vytriedia a spracujú. Následne ho odvezú k partnerským fabrikám, ktoré z recyklovaného dreva vyrábajú drevotrieskové dosky na nábytok alebo ako stavebný materiál. Menej kvalitné drevo a konáre stromov spracovávajú na štiepku, ktorá sa v špeciálnych kotloch spaľuje a vyrobí sa z nej elektrická energia a teplo.

Prečo recyklujú drevný odpad?

BUČINA EKO by chcela výrazne znížiť spotrebu dreva v našich lesoch, nahradiť ju spracovaním odpadového dreva a znížiť potrebu skládkovania. Keby firmy, organizácie, mestá, obce a ľudia drevný odpad nevyhadzovali, ale recyklovali, pomohli by naplniť náš cieľ – dať  drevnému odpadu a starým veciam nový život.

BUČINA EKO je partnerom festivalu Ekotopfilm – Envirofilm. Za podporu festivalových aktivít ďakujeme.

Komentáre