Úryvky príbehov zo starých kníh sa pod rukami malých školákov premieňajú na celkom nový príbeh – príbeh o knižke, ktorá si našla cestu zo zberu a poslúžila ako jedinečný výrobný materiál pre jedno veľké handmade tvorenie…

Deti sa po premietaní filmov s environmentálnou tematikou presunuli k stolom s nožničkami, lepidlom a stránkami zachránených kníh. Práve tie boli hlavnými hrdinami celej sprievodnej akcie, ktorú spoločnosť Marius Pedersen v rámci partnerstva s naším festivalom Ekotopfilm vytvorila. Desiatky žiakov si tak domov odnieslo vlastnoručný výrobok, ktorý im bude pripomínať nielen samotnú účasť na festivale a zapojenie sa do workshopu, ale najmä to, že aj z odpadu môže vzniknú niečo pekné, milé či praktické.

Zdroj: Marius Pedersen

V Empírovom divadle v Hlohovci školáci pred Vianocami vytvorili plný kôš papierových jabĺčok, ktoré si mohli doma zavesiť na stromček ako ozdobu alebo predať na školských vianočných trhoch. V pôsobivých priestoroch piešťanskej Elektrárne zasa písmenká na papieri ožili a vytvorili celý zástup myšiek, ktoré deťom poslúžia ako záložky do ich obľúbených kníh.

Zdroj: Marius Pedersen

Stránku po stránke Marius Pedersen spolu s menšími i väčšími účastníkmi festivalu upcyklovali a vdýchli papierovému odpadu nový život. Stačilo pár konárikov, kúsky špagátu a hlavne chuť tvoriť, ktorá sa niesla celým workshopom. Lebo bez tej by sa starý papier na nové kúsky nepremenil. Ale deti v oboch mestách dokázali, že ich téma ochrany životného prostredia zaujíma, že tvoriť z odpadu má zmysel, no a zároveň aj to, že si vedia (pri tvorení) vzájomne pomôcť.

Staré fiktívne príbehy sa teda v Piešťanoch i Hlohovci premenili na celkom nový, ale hlavne reálny príbeh. V tomto prípade na príbeh o detskom nadšení z tvorenia, o ich záujme o ochranu životného prostredia, ale aj o ich vlastnej fantázii, keď z papiera vyrobili okrem jabĺčok a myší aj srdiečka, motýle či iné originálne motívy.

Veď práve fantázia pomáha vidieť v odpade jeho tvorivý potenciál. Niekedy len stačí ukázať cestu. A my touto cestou radi pôjdeme aj naďalej.

Marius Pedersen je partnerom regionálnej TOUR festivalu Ekotopfilm – Envirofilm. Za podporu festivalových aktivít ďakujeme.

Komentáre