Nitra je starobylé a historické, no napriek tomu moderné a rozvíjajúce sa mesto. Ako najstaršie mesto na Slovensku ponúka možnosť spoznať jeho históriu prehliadkou Horného mesta, kde sa v stredoveku rozprestieralo najväčšieho hradisko na Slovensku s rozlohou 8,5 ha. Mesto je už vyše 1000 rokov sídlom biskupstva a práve k Nitre sa viažu najstaršie dejiny kresťanstva na Slovensku.

mesto Nitra

Horné mesto je plné historických budov a námestiu v strede dominuje socha kniežaťa Pribinu – slávneho vládcu Nitrianskeho kniežatstva. Budova Veľkého seminára v sebe ukrýva vzácnu Diecéznu knižnicu s množstvom prvotlačí z 15. storočia. Určite neprehliadnete aj sochu nitrianskeho siláka Corgoňa, o ktorého sile rozprávajú viaceré legendy.

Dnešný Nitriansky hrad ponúka vzácne priestory k prehliadke ako Katedrálu sv. Emeráma s vežou, kazematy, Vazulovu vežu, Diecézne múzeum či gotickú priekopu.

Dolnom meste je množstvo zaujímavých budov ako napríklad budova župného domu s Nitrianskou galériou, budova bývalého mestského domu, kde sídli Ponitrianske múzeum a Turistické informačné centrum alebo Synagóga, dnes kultúrny a galerijný priestor, kedysi centrum židovskej komunity. V Nitre je aj jeden z najväčších židovských cintorínov na Slovensku.

mesto Nitra

Nitra leží na 7 pahorkoch ako starobylý Rím a ponúka krásne výhľady z jednotlivých pahorkov ako: Kalvária s Misijným múzeom a starobylým pútnickym kostolom, dražovský vŕšok s románskym kostolíkom sv. Michala z 11. storočia  – jedno z najfotogenickejších miest Slovenska, či vrch Zobor, ktorý dominuje mestu a ponúka ľahkú turistiku a cykloturistiku.

Pod Zoborom leží jedno zo vzácnych miest – Zoborský kláštor. Je to najstarší kláštor na Slovensku, miesto, kde vznikli najstaršie listiny na našom území – Zoborské listiny z r.1111 a 1113, miesto kde pôsobili prví svätci na našom území sv. Svorad – Andrej a sv. Benedikt, mnísi benediktínskeho a kamaldulského rádu, svoj herbár tu skladal aj známy mních Cyprián, pôsobil tu mních Romuald Hadbavný – prekladateľ sv. písma do slovenčiny. Dnes je to jeden z turistických bodov v meste a miesto pokoja, oddychu, histórie, ktorú môžete spoznať aj prostredníctvom rozšírenej reality.

Nitra je aj dnes aktívne mesto, ktoré je vnímané aj ako:

  • mesto výstavníctva – 143 ha výstavníckej plochy, 11 medzinárodných výstav a veľtrhov, mesto kultúry – festivaly, podujatia, koncerty, 3 divadelné scény, 5 múzeí a 1 galéria,

  • mesto športu – 21 športovísk v správe mesta,

  • mesto študentov – vyše 20.000 študentov dvoch univerzít.

Viac informácií o meste nájdete na www.nitra.eu alebo v Turistickom informačnom centre.

Komentáre