Individuálna automobilová doprava je v turistických destináciách jedným z najvýznamnejších zdrojov znečistenia ovzdušia a hluku, nehovoriac o množstve zaparkovaných áut, ktoré narúšajú harmonický obraz cenných lokalít. Zahraničné prieskumy dokazujú, že v turistických lokalitách s obmedzeným prístupom áut sú návštevníci spokojnejší. Strávia v nich viac času a prirodzene aj viac minú, čo pozitívne vplýva na miestnu ekonomiku. Je niečo také možné aj u nás?

Zdroj: Bratislava region tourism

Vďaka niekoľkoročnej snahe Bratislavského samosprávneho kraja sa turistická destinácia Bratislava Region v máji 2019 stala súčasťou prestížnej európskej siete Danube Pearls Network, ktorú tvorí 13 turistických destinácií z 10 krajín pozdĺž celého toku Dunaja (od Nemecka po Rumunsko). Jednotlivé destinácie sa svojou účasťou v projekte zaviazali podporovať udržateľnú mobilitu v turizme. Cieľom projektu je umožniť turistom cestovať spôsobom šetrným k životnému prostrediu, či už do každej z perál, medzi nimi navzájom, ale aj vo vnútri každej z nich.

Región Bratislava tak bude svoje aktivity zameriavať prioritne na rozvoj ekologických foriem turizmu, akými sú cyklo infraštruktúra či cyklo turistika, splavovanie riek v regióne či podpora hromadnej dopravy, na úkor individuálnej automobilovej. Príkladom je aj destinačná karta plná výhod, nielen v otázke jednoduchého cestovania.

.

Destinačná karta a integrovaná doprava

Zabudnite na každodenný stres za volantom a poďte s nami objavovať bratislavský región v súlade s modernými európskymi trendami, šetrne k životnému prostrediu.

Zdroj: Bratislava region tourism

Prepravte sa rýchlejšie a pohodlnejšie v rámci celého kraja vďaka Bratislavskej integrovanej doprave. Ak si zakúpite turistickú kartu Bratislava CARD City&Region, okrem množstva výhod, benefitov a zliav, máte možnosť využiť aj bezplatné cestovanie hromadnou dopravou na území celého kraja.

.

Aj cesta je cieľ

Región Bratislava ponúka aj ďalšie atraktívne produkty cestovného ruchu, ktoré nielen podporujú ekologické formy dopravy, ale samé o sebe predstavujú zážitok pre celé rodiny alebo skupiny turistov. V duchu hesla „aj cesta je cieľ“ máte možnosť zažiť neopakovateľnú atmosféru v nasledovných turistických atrakciách.

Od apríla do októbra premáva počas víkendov a sviatkov Turistický cyklovláčik Záhoráčik. Premáva na bežne nevyužívanej trati zo Záhorskej Vsi až po Plavecké Podhradie. Navštívte najkrajšie miesta Dolného Záhoria a Malých Karpát. Vlak má špeciálny vozeň určený na prepravu bicyklov. Aj na tejto turistickej linke môžete využiť Bratislava CARD City&Region.

Zdroj: Bratislava region tourism

Malokarpatský expres

Turistický autobus Malokarpatský expres vám od júna do septembra predstaví krásy od malebného mestečka Svätý Jur až po rozprávkový hrad Červený Kameň. Malokarpatský expres je sprevádzaný turistickým sprievodcom, ktorý vás oboznámi so zaujímavými miestami na trase. V autobuse je možná aj preprava bicyklov. Na linke platí Bratislava CARD City&Region.

Zdroj: Bratislava region tourism

Zdroj: Bratislava region tourism

Aj vy radi spoznávate svet na dvoch kolesách? Urobte si cyklovýlet popri Dunaji či Morave, do hlavného mesta Bratislavy, na Záhorie alebo do lesov Malých Karpát. V regióne nájdete stovky kilometrov cyklotrás, ktoré vás zavedú na pozoruhodné miesta. Na krátku prepravu po Bratislave môžete využiť službu bike sharing alebo si požičajte bicykle či e-bajky v niektorej z požičovní.

Trend ekologickej mobility Car sharing (zdieľanie áut) už dorazil aj do Bratislavy. Pred Starou Tržnicou parkuje niekoľko bielych vozidiel Volkswagen Up, ktoré si môžete požičať na vaše objavné cesty. Autá sú na elektrický pohon a sú vybavené špeciálnou navigáciou, ktorá vás prevedie šiestimi trasami po Bratislave a okolí.

Zdroj: upcity.sk

Splav Malého Dunaja a Moravy

Požičajte si vodácku výstroj a využite vlastnú fyzickú kondíciu na splavovanie riek v okolí Bratislavy. Pokojné vody Malého Dunaja a Moravy sú vhodné aj pre začínajúcich vodákov a rodiny s deťmi. Hojdanie vĺn a čarovné pohľady na lužné lesy sú zárukou neopakovateľných zážitkov.

Zdroj: Bratislava region tourism

Sledujte dianie v Regióne Bratislava na: www.bratislavaregion.travel  Facebook: www.facebook.com/BratislavaRegionTourism

Bratislava region tourism sú partnerom festivalu Ekotopfilm – Envirofilm. Za podporu festivalových aktivít ďakujeme.

Komentáre