Zvolen je naše ďalšie mesto, ktoré navštívime na našej tour Slovenskom. Na Technickú univerzitu (TUZVO) prinášame 29. marca bohatý program plný filmových zážitkov z dokumentaristiky. A okrem toho sa môžete ,,mimo plátna“ tešiť na zaujímavú diskusiu s názvom Je Zvolen pripravený na zmenu klímy?

Zdroj: zvolen.sk

Mestské prostredie je už dnes vystavené negatívnym dôsledkom zmeny klímy. Múdre samosprávy aj vedenia inštitúcií preto pripravujú a realizujú adaptačné plány a opatrenia, hoci sa pri tom stretávajú s rôznymi problémami a nástrahami. V meste Zvolen práve končí jeden z projektov financovaných z programu „Prispôsobenie sa zmene klímy a prevencia povodní a sucha“ financovaného z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a štátneho rozpočtu SR. Aké sú konkrétne opatrenia mesta Zvolen a TUZVO? Tejto téme sa budeme bližšie venovať 29. marca o 18:00 v posluchárni B8Hostia z mesta Zvolen, TUZVO a Karpatského rozvojového inštitútu nám priblížia legislatívu a súčasné opatrenia, predstavia práve prebiehajúcu výzvu na projekty adaptačných opatrení na ochranu pred povodňami. Medzi nami privítame aj Martinu Paulíkovú z Nadácie Ekopolis, ktorá bude celý program mimo plátna moderovať.

Zdroj: pixabay.com

Náš festival uvítala aj primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová: „Vo Zvolene o ochrane životného prostredia nielen hovoríme, snažíme sa k nej aj aktívne pristupovať.  Preto si mimoriadne vážime, že môžeme byť hostiteľom EKOTOPFILMu, azda najznámejšieho festivalu upozorňujúceho na problematiku ekológie. Naše mesto sa hrdí titulom „mesto lesníctva“, krásy prírody môžu obyvatelia či návštevníci obdivovať priamo v jeho centre. Pýchou mesta je napríklad takmer nedotknutý park Lanice. Aj samotný mestský úrad sa snaží ísť príkladom v oblasti ochrany životného prostredia. Zamestnanci separujú odpad a zapájajú sa do aktivít na podporu cyklodopravy, aktuálne pracujeme na projekte, ktorého výsledkom bude používanie dažďovej vody na toaletách úradu. Naše mesto je známe ako priekopník plynofikácie MHD. Na tú v súčasnosti nadväzujeme zavádzaním ekologického paliva LNG, čím sme sa stali jediným slovenským mestom úspešným v celoeurópskom výskumnom projekte riadenom priamo z Bruselu. Festival EKOTOPFILM tak veľmi pekným spôsobom zapadá do celkového koloritu aktivít súvisiacich s našou snahou o ochranu životného prostredia.“

Tak čo Zvolenčania, tešíte sa? Ak ešte váhate, či prísť, pozrite si náš super filmový program

Komentáre