Nie sme zástancami červených ruží, no nedá nam v tento deň #MDŽ nezaspomínať na laureátky pocty Honour of Ekotopfilm, ktorú každoročne odovzdávame významným domácim i svetovým osobnostiam, za ich mimoriadne výkony dosiahnuté v záujme trvalo udržateľného rozvoja, za významné vedecké objavy, humánne či kultúrne aktivity, alebo za celoživotné dielo, v záujme rozvoja ľudskej spoločnosti.

Dr. Jane Goodall

Svojou prítomnosťou nás poctila na festivale v Bratislave v roku 2016 svetoznáma primátologička, aktivistka, zakladateľka celosvetovej iniciatívy pre mládež Roots&Shoots. Jane zasvätila svoj život štúdiu šimpanzov, návštevníkom festivalu v prednáške Dôvody nádeje vyrozprávala svoj príbeh a inšpirovala jednotlivcov k lokálnym zmenám. Prínos a celoživotná práca Dr. Goodall je oceňovaná po celom svete. Vo veku 83 rokov je Jane horlivou aktivistkou. Dokumenárny film o živote dobrodružnej Jane môžete vidieť na festivale v Bratislave a v Banskej Bystrici.

Allison Argo

Producentka a režisérka Allison Argo zavítala na festival v Bratislave v roku 2011, kde si prevzala poctu Honour of Ekotopfilm za jej úspechy v dokumentaristike. Jej prírodopisná dokumentárna práca bola ocenená mnohými oceneniami, vrátane 6 národných cien EMMY. Spolupracovala s televíznymi gigantmi ako sú National Geographic či PBS Nature. Vo svojej práci sa snaží “prepožičať hlas tým, ktorí nedokážu hovoriť sami za seba”. Na festivale v Bratislave a v Banskej Bystrici si budete môcť pozrieť Allisonin najnovší film Posledné prasa [The Last Pig].

Polly Higgins

Čerstvou laureátkou pocty sa v minulom roku 2017 stala Polly Higgins, aktivistka a právnička zaoberajúca sa medzinárodným právom, oceňovaná autorka, autorka návrhu Zákona o ekocíde. Ekocída je definovaná ako ničenie rozsiahlych oblastí prírodného prostredia. Pollyn návrh na rozšírenie právomoci Medzinárodného trestného súdu by definoval ekocídu ako medzinárodný trestný čin po boku genocídy, vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a zločinov agresie. Na festivale v Bratislave v prednáške Stop ekocíde vyzvala ľudí pripojiť sa k narastajúcemu počtu tzv. Earth protectors.

Eva Siracká

Prezidentka Ligy proti rakovine Eva Siracká, získala poctu Honour of Ekotopfilm v roku 2008 za jej obetavú prácu a osvetu, ktorú sa už roky snaží v boji proti tejto zákernej chorobe dostať do širokého povedomia. Ligu proti rakovine založila v roku 1990. Neziskovú organizáciu poznáme najmä vďaka zbierke Deň narcisov. Z vyzbieraných peňazí Liga podporuje, liečby, výskum, rozvoj diagnostiky či vybavenie nemocníc. 

Janina Ochojska

Janina Ochojska v roku 2015 nemohla zo zdravotných dôvodov osobne prevziať poctu Honour of Ekotopfilm za jej dlhoročnú humanitárnu prácu. Ako zakladateľka a predsedníčka nadácie Poľská humanitárna akcia (PAH) iniciuje a koordinuje humanitárne misie pre Bosnu, Kosovo, Čečensko, Sarajevo, Irak a mnohé zahraničné krajiny v núdzi. Od založenia nadácie rozvíja a propaguje PAH, pričom neustále aktívne pracuje v teréne. Verí, že v každom z nás je sila pomáhať druhým, každý sa vieme zaslúžiť o zmenu.

Nicole Roetheli

V roku 2005 boli na festivale ocenení Nicole a Serge Roetheli. Nicole Roetheli spolu s manželom navštívili šesť kontinentov, absolvovali vyše 40-tisíc kilometrov a boli v 37 krajinách. Serge prekonal vzdialenosť behom, Nicole na motorke. Pár zo Švajčiarska precestoval svet, aby za vyzbierané peniaze mohol zaplatiť deťom z tretieho sveta operácie očí. Charitatívny beh okolo sveta sa začal 13. februára 2000 a skončil po piatich rokoch.

A kto je vaša ženská hrdinka? #eco

Komentáre