S festivalom prichádzame prvýkrát do Dolného Kubína. Do Mestského kultúrneho strediska prinášame 30. novembra krásne dokumenty z celého sveta a zaujímavú diskusiu „Ako vnímať odpad inak“.

Zdroj: tik.dolnykubin.sk

„Je veľmi dôležité, že obyvatelia nášho mesta sa budú mať možnosť počas filmového festivalu Ekotopfilm dozvedieť viac informácií o ochrane životného prostredia a zmene v správaní sa človeka k prírode. Preto ma veľmi teší, že tento festival zavíta aj do Dolného Kubína, keďže náš región je obklopený prírodou a považujeme za veľmi dôležité vychovávať deti a mládež k ochrane životného prostredia, v ktorom spoločne žijeme,“ povedal Roman Matejov, primátor mesta Dolný Kubín.

Program festivalu otvárame o 16:00 filmom vhodným aj pre rodiny s deťmi – ŽIVOT V OBLAKOCH. Ako na Noemovej arche plávajúcej časom, prežívajú v Tatrách kamzíky spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody už viac ako desaťtisíc rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom.

Všetci radi jeme. Milujeme kuchárske programy v televízii, časopisy o varení a blogy o dobrom jedle. Ale ako je to možné, že takmer 50% nášho jedla končí ako odpad? Pozývame vás na zaujímavý dokument DOJEDZ TO: PRÍBEH O PLYTVANÍ JEDLOM, kde sa filmári a gurmáni Jen a Grant sa ponoria do sveta odpadkov z farmy, obchodov, až po ten ich z vlastnej chladničky.

V rámci nášho festivalu vám prinášame i zaujímavý program “mimo plátna”. Pozývame vás na pútavú diskusiu o 18:00 s názvom Ako vnímať odpad inak?, ktorá bude zameraná na odpadovú situáciu vo svete v porovnaní so situáciou na Slovensku. Čo robiť, aby sme produkovali menej odpadu a prečo je dôležité odpad vnímať inak? Otázky prečo je dôležité odpad triediť a kompostovať svoj bioodpad a prečo je potrebné šíriť osvetu od útleho veku zodpovedia Ing. Tomáš Ďuriš zo spoločnosti OPŽP SK, s.r.o. a Ing. Pavol Heško zo spoločnosti Technické služby s.r.o.. Spoločne budeme hľadať možnosti, aby naše prostredie, v ktorom žijeme, bolo čistejšie, krajšie a zdravšie a najmä bez odpadov.

Zdroj: pixabay.com 

Po diskusii opäť pokračujeme filmovým programom. O 19:00 vás pozývame na dokument SPOMAĽOVANIE RÝCHLEJ MÓDY, kde nám Alex James prezradí, prečo treba dnešnú módu spomaliť. Taktiež vás pozývame pozrieť sa na to, aká bude BUDÚCNOSŤ NAŠICH MIEST a festival uzavrieme dychberúcim filmom GANGA: SVÄTÁ (ZNE)SVÄTENÁ RIEKA, príbehom rieky, ktorú uctieva miliarda ľudí. 500 miliónov ľudí je na nej závislých. 

Priatelia, veríme, že ste si z nášho programu vybrali. Vstup je u nás ZADARMO! Tešíme sa na vás 😉 

Komentáre