Nástenné maľby patria k najstarším výtvarným prejavom človeka. Na Slovensku sa mnohé stredoveké fresky zachovali hlavne v malých vidieckych kostoloch a patria k špičkovým hodnotám nášho i európskeho kultúrneho dedičstva. Dva z týchto umeleckých pokladov, v Čeríne a Prešove, získali minulý rok šancu na znovuzrodenie vďaka Nadácii VÚB.

Biblia chudobných

V stredoveku sa na Slovensku bohato dekorovali steny a stropy často i drobných kostolov so zámerom priblížiť biblické scény prostému ľudu. Stredoveké maľby sú veľmi cenným ukazovateľom kultúrnych vplyvov a čulých stykov Slovenska s vyspelým zahraničím. Počas uplynulých storočí sa však väčšina z nich poškodila a mnohé boli zabielené. O veľa z nich sme prišli, pretože ich nemal kto obnoviť. Nadácia VÚB programom Poklady môjho srdca zachraňuje nielen takéto zabudnuté skvosty už 8 rokov. Minulý rok bol venovaný obnove fresiek. Hlasovanie nadchlo celé komunity.  Celkovo sa doň zapojilo vyše 94 tisíc ľudí. S tesným rozdielom zvíťazila freska v Kostole sv. Martina biskupa v Čeríne, ktorá dostala grant na reštaurovanie. V tesnom závese za ním skončila v hlasovaní prešovská kalvária. Nadácia VÚB podporila reštaurovanie oboch pamiatok.

Čerínsky skvost zo 14. storočia

Malý ranogotický kostolík nad dedinou Čerín blízko Banskej Bystrice bol vyzdobený nástennými maľbami v priebehu 14. a 15. storočia.  Za najcennejší je považovaný práve Kristologický cyklus od Majstra z Čerína s talianskymi vplyvmi a prvkami zaalpskej gotiky. Časť fresiek bola poškodená delostreleckou paľbou počas 2. svetovej vojny. Po víťazstve v hlasovaní a príspevku 70 tisíc eur od Nadácie VÚB budú fresky po storočiach opäť tešiť oči návštevníkov.

Sväté schody v Prešove

Prešovskú kalváriu začali budovať jezuiti v prvej tretine 18. storočia a v jej výstavbe pokračovali Prešovčania počas ďalších 172 rokov. Svojím stvárnením patrí k najkrajším na Slovensku. Koncept je z veľkej časti dielom pátra Franza Pergera, známeho výstavbou banskoštiavnickej kalvárie. Kaplnky spájajú  Sväté schody „Sancta scala“, klenbu nad nimi vymaľoval  miestny barokový maliar Andrej Trtina motívom Jakubovho rebríka. Túto pozoruhodnú fresku sa rozhodne oplatí zachovať a vidieť, preto sa Nadácia VÚB nakoniec rozhodla, že podporí mimoriadnym príspevkom 50 tisíc eur aj jej reštaurovanie.

Nadácia VÚB zachraňuje pamiatky už ôsmy rok

Na Slovensku máme množstvo ďalších pamiatok, na ktorých sa ukazuje vplyv času a Nadácia VÚB dlhodobo pomáha pri ich obnove. O pamiatke, ktorá dostane grant na rekonštrukciu, rozhoduje verejnosť v hlasovacej súťaži. Každý rok sa do on-line hlasovania vyberie iný typ pamiatky. V predchádzajúcich ročníkoch podporila Nadácia VÚB obnovu mnohých pamiatok, naposledy si grant vybojovali Spišiaci na rekonštrukciu vitrážového okna v Kaplnke Zápoľských v Spišskej kapitule.

Okrem rekonštrukcií pamiatok, Nadácia VÚB podporuje myšlienku trvalo udržateľného rozvoja aj prostredníctvom nášho festivalu, a to už niekoľko rokov. Za to im ĎAKUJEME.

Komentáre