Plytvanie potravinami alebo „food waste“ je naša ďalšia festivalová téma. Všetci radi jeme. Milujeme kuchárske programy v televízií, časopisy o varení a blogy o dobrom jedle. Ale ako je to možné, že takmer 50% nášho jedla končí ako odpad? Pozývame vás na dokument DOJEDZ TO: PRÍBEH O PLYTVANÍ JEDLOM, kde sa filmári a gurmáni Jen a Grant ponoria do sveta odpadkov z  farmy, obchodov až po ten ich z vlastnej chladničky. Filmový príbeh spojí pri jednom diskusnom stole farmárov, inšpiratívne organizácie a zákazníkov. Príbeh je výchovný a zároveň „chutne“ zábavný.  

Okrem dokumentárneho filmu vám prinášame zaujímavú prednášku, na ktorej budeme tému plytvania potravín rozoberať podrobnejšie. Polovica z toho, čo sa vyprodukuje v Spojených štátoch končí v koši. Ako to je na Slovensku? Na plytvanie jedlom sa vieme pozerať z rôznych uhlov, či už z pohľadu reťazcov, striktných pravidiel a hygieny alebo z pohľadu jednotlivca, ktorý získal nesprávne návyky, robí neplánované nákupy, je odtrhnutý od reality poľnohospodárstva a potravinárskeho priemyslu. Medzi diskutujúcimi privítame Katarínu Fašiangovú zo Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) a Sašu Kolarik z OZ Free Food.

Katarína Fašiangová bude vo svojom vstupe hovoriť o plytvaní trvanlivými potravinami a čerstvým ovocím a zeleninou, ako aj o aktivitách členov Slovenskej asociácie moderného obchodu (SAMO) pre zníženie potravinového odpadu. 

Moderný obchod, tak, ako ho vnímame dnes, je odvetvie v ktorom sa prelínajú záujmy širokého spektra dotknutých strán, počnúc výrobcami a dodávateľmi, distribútormi, štátnymi a regulačnými orgánmi a v neposlednom rade spotrebiteľmi, pre ktorých je obchod súčasťou ich každodenného života a napĺňaním ich každodenných potrieb. Kľúčovým záujmom SAMO je preto nastavenie korektných vzťahov v slovenskom obchode tak, aby bola splnený najdôležitejší cieľ, a tým je kvalita a spokojnosť spotrebiteľa.

Naším ďalším hosťom bude Saša Kolarik z OZ Free Food – Dajme jedlu druhú šancu. Free Food je občianske združenie, ktoré sa snaží poukazovať na a ‘’bojovať’ proti plytvaniu potravinami. Na svete sa vyhodí obrovské množstvo potravín, do výroby ktorých ide obrovské množstvo energie, pričom stále žijú ľudia, ktorí nemajú čo jesť. Je to absurdné a preto hľadajú spôsoby, ako prispieť k zmierneniu tohto problému. Medzi ich realizované projekty patria „verejné“ chladničky, petícia na zmenu zákona o darovaní potravín obchodmi po DMT, pekné džemy zo „škaredých“ jabĺk, varenia/večere proti plytvaniu, príručka o tom, ako menej plytvať. 

Problematika je to naozaj aktuálna a zaujímavá. Dozviete sa veľa nového. Diskusia bude moderovaná Adrianou Špronglovou. Čakáme vás 26. mája o 18:00 v Hoteli Tatra v Bratislave.

Komentáre