Vlky predstavujú jednu zo základných zložiek ekosystému prírody vo Vysokých aj Nízkych Tatrách. Napriek tomu, že je to plachý, inteligentný a užitočný živočích, odnepamäti mu ľudia pripisujú negatívne vlastnosti (tzv. syndróm Červenej čiapočky). Dostávajú sa do konfliktu s ľuďmi, pretože spôsobujú škody na hospodárskych zvieratách, navyše poľovníci ich berú ako konkurenciu pri love jeleňov, diviakov a srncov. Podľa poľovníkov je vlkov priveľa, podľa enviromentalistov zase málo. Vlky by mohli mať u nás svetlú budúcnosť, ale závisí to predovšetkým od toho, či ich ľudia budú schopní pochopiť a tolerovať. 

Zdroj: pixabay.com

Pozývame vás na jedinečnú diskusiu do Spišskej Novej Vsi 4. decembra o 18:00, kde sa dozvieme, ako sa populácii vlkov darí na Slovensku. Naším hosťom bude Robin Rigg, vyštudovaný zoológ, zakladateľ Slovak Wildlife Society. Od príchodu zo Škótska na Slovensko v roku 1996 sa vo svojej práci sústredí na vlkov, medvede a rysy a ich interakciu s miestnymi obyvateľmi. V prednáške sa podelí o najnovšie výsledky monitoringu vlka získané pomocou genetickej analýzy, ktoré poskytujú unikátny pohľad na ich populáciu. Aký vplyv má odstrel na počet a dynamiku svoriek? Aký význam má pre ochranu a manažment šeliem? Príďte sa k nám pridať a pýtať sa na to, čo vás zaujíma.

Robin Rigg

Robin Rigg MSc., pôvodom z Veľkej Británie, je ochranár a výskumník, ktorý žije na Slovensku od roku 1996. Má bakalárske ukončené štúdium z prírodných, medicínskych a veterinárskych vied na Univerzite v Cambridge a magisterský titul zo zoológie na Aberdeenskej univerzite.

Hlavným zameraním jeho práce je dlhodobá ochrana veľkých šeliem a to zlepšením spolužitia a redukovania konfliktov s miestnym obyvateľstvom. Na Slovensku inicioval a viedol niekoľko inovačných projektov ako Ochrana dobytka a záchrana veľkých šeliem, projekt BEARS, Sčítanie vlkov na Slovensku. Je predsedom spoločnosti Slovak Wildlife Society (Spoločnosť pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou), ktorú založil v roku 1998. Je aktívnym členom Skupiny špecialistov na medvede Svetovej únie pre ochranu prírody (IUCN) a Medzinárodnej asociácie pre výskum a manažment medveďov (IBA) ako aj Iniciatívy pre veľké šelmy v Európe (LCIE). V roku 2016 sa stal členom Pracovnej skupiny pre manažment veľkých šeliem v Slovenskej republike a v roku 2017 aj Pracovnej skupiny pre určenie kvóty lovu vlka dravého a stanovenie podmienok lovu.

Milá Spišská, veríme že sme vás naším programom potešili. Budeme vás čakať v Kino Mier. U nás máte vstup zadarmo 😉

Komentáre