Pošuškáme vám: ide o štvrté najväčšie mesto Slovenska, najväčšiu administratívnu, hospodársku a kultúrnu metropolu na severozápade stredného Slovenska. Leží na sútoku riek Váh, Kysuca a Rajčanka.

Možno hádate správne. Ide o Žilinu 🙂

Žilina patrí k najkrajším zrenovovaným mestám Slovenska. Keď tam zavítate, nenechajte si ujsť pamiatky v centre, ktoré sú súčasťou mestskej pamiatkovej rezervácie. Čo v Žiline určite stojí za to vidieť, je jej dominanta – barokový kostol sv. Pavla Apoštola a kláštor jezuitov z polovice 18. storočia nachádzajúci sa na západnej strane Mariánskeho námestia.

Zdroj: zemanovdvor.sk, Kostol sv.Pavla Apoštola a kláštor jezuitov

V mestskej časti Rudiny sa zasa nachádza najstarší zachovaný kostol sv. Štefana. Cenná je jeho vnútorná výzdoba. 

Expozíciu starodávneho drotárskeho umenia, mimochodom jediného na svete svojho druhu, môžete obdivovať v Považskej galérii umenia.

Zdroj: zilina-gallery.sk, Považská galéria umenia

Žilinský kraj je nesmierne atraktívny aj vďaka prírodnému bohatstvu. V okolí Žiliny môžeme navštíviť 4 národné parky – Národný park Malá Fatra, Národný park Veľká Fatra, Tatranský národný park a Národný park Nízke Tatry. Okrem týchto krás sa v kraji nachádzajú  tri chránené krajinné oblasti – Kysuce, Horná Orava a  Strážovské vrchy.

Zdroj: regionmalafatra.sk, Malá Fatra

Žilina a jej okolie je aj krajinou bohatých lesov a prírodných úkazov. Medzi najkrajšie turistické miesta kraja patria Súľovské skaly či Jánošíkové diery v Malej Fatre. 

Do histórie územia siahajú aj Jánošíkové tradície, drevené kostolíky, skanzeny či folklórne festivaly.

Letným obľúbeným miestom v Žiline je Vodné dielo Žilina. Potešíme hlavne športovcov, pretože sa tu nachádza extrémne dobrý park „eXtreme park“, ktorý ponúka  možnosti rôznych športov. Počuli ste už o speedmintone? Ide o kombináciu squashu, bedmintonu a tenisu. Zahrať si ho môžete práve v eXtreme parku ako aj volejbal, futbal, paintbal či dokonca si vyskúšať lukostreľbu.

Milovníci rekreácie a oddychu si v tomto krásnom prostredí tiež prídu na svoje, okrem spomínaného vám tento kraj ponúka trávenie voľného času aj v termálnych kúpeľoch.

Zdroj: tikzilina.eu,Vodné dielo Žilina

Nie je náhoda, že pešia turistika a cykloturistika tu má pravé zázemie. Pre všetkých je predsa známe, že náš majster Slovenska v cyklistike Peter Sagan pochádza zo Žiliny.

V Žilinskom kraji je viac ako  2 896 km cyklotrás, čo je najviac zo všetkých krajov v  Slovenskej republike. Pešie turistické chodníky na území kraja tvoria 25% z  celkovej dĺžky peších turistických trás Slovenska. Mesto sa postupne snaží o systematickú obnovu cykloturistického a pešieho značenia v celom kraji. Ekotopfilm – Envirofilm festival túto iniciatívu podporuje a dúfame, že sa táto snaha bude rozvíjať ďalej.

Zdroj: sport24.aktualne.atlas.sk, Peter Sagan

Tak čo? Oplatí sa zavítať do Žilinského kraja a prebádať jeho krásy? Veríme, že áno a keď tam zavítate užijete si to naplno.

Nezabudnime však na prírodu a chovajme sa voči nej ohľaduplne. Nie je nič horšie ako nájsť v lese či parku odpadky po rozjarených turistoch. 

Komentáre