Určite ste počuli informáciu, že včiel z roka na rok ubúda. Život bez nich by sme si len veľmi ťažko dokázali predstaviť, pretože opeľujú 2/3 plodín, ktoré sa dostávajú na náš stôl. Kto reálne ohrozuje včely? Je to vírus, baktéria, iný živočích, alebo dokonca človek a jeho činnosť? Aké výzvy čakajú včely a včelárov v 21.storočí? Bude to boj o prežitie, alebo len robíme zbytočné haló?

Pozývame vás na zaujímavú diskusiu VČELY V OHROZENÍ, kde na všetky otázky bude odpovedať odborník a včelár Mgr. David Turčáni Phd., autor projektu Včelí kRaj.

Zdroj: Andrej Krbyla

David Turčáni, ako tretia generácia včelárov v rodine, spolu s priateľkou Soňou, vytvorili vzdelávaciu včelnicu v Liešnici pri Kokave nad Rimavicou, kde vzdelávajú žiakov aj dospelých. Projekt Včelí kRaj vznikol v roku 2013 a je založený na vyše 60 ročnej tradícii včelárenia v rodine Turčániovcov.

“Včela je na začiatku kolobehu nášho jedla. Opeľovaním kultúrnych rastlín výrazne prispieva k pestrosti nášho jedálnička. Včele môžeme poďakovať za každé tretie sústo, ktoré zjeme. My, ľudia, ju ale vytláčame na okraj pozornosti a ako jej najväčší spojenci, sme aj jej najväčší nepriatelia. Chceme veľa medu, ale ničíme jej zdroje nektáru likvidáciou medzí, brehových porastov a „čistením“ pozemkov. Chceme kvalitný med, ale do včiel musí ísť množstvo liečiv, aby sme ju zbavili parazita – klieštika, ktorého sme sem zavliekli my. Chceme silné včelstvá, ale ohrozujeme ich pesticídmi aplikovanými na ich zdroj potravy. Pokiaľ chceme zachovať prirodzené väzby v krajine, musíme si nanovo definovať vzťah včela – človek – krajina“, vyjadril sa David Turčáni k problematike úhynu včelstiev a pesticídov.

Zdroj: kraj.sk

Veríme, že vám téma včiel nie je ľahostajná a prídete sa do diskusie zapojiť. Vstup je voľný.

Tešíme sa na vás!

Komentáre