Na začiatku stálo za snahou o zníženie dopadu na životné prostredie zopár zamestnancov, ktorí založili interný eko tím. Ten postupne motivoval ďalších a ďalších kolegov. Dnes už Adient v Trenčíne podporuje množstvo ekologických aktivít, ako u seba v technologickom centre, tak aj v meste Trenčín.

Adient je globálna spoločnosť, ktorá sa špecializuje na výrobu autosedadiel. Vyrobí každú tretiu autosedačku na svete a na Slovensku zamestnáva asi 4 000 ľudí. V Trenčíne Adient prevádzkuje najväčšie vývojové centrum pre automobilový priemysel na Slovensku.

Zdroj: Adient

Eko tím, ktorý tvoria zamestnanci spoločnosti, odštartoval minulý rok interné zmeny, ktoré vedú zamestnancov k udržateľnejšiemu správaniu k životnému prostrediu, napríklad k minimalizovaniu používania plastov. Firma zrušila plastové poháriky v automatoch na kávu, a namiesto nich zamestnancom rozdala keramické šálky. Zaujímavosťou je tiež zavedenie prírodnej lufy namiesto plastových hubiek v kuchynkách či zber použitých kefiek a batérií. Na konci roka posunul Adient svoju snahu o minimalizovanie jednorazových plastov na lokálnu úroveň a podporil mesto Trenčín nákupom 5 000 vratných plastových pohárov na účely verejných akcií. Svoju premiéru mali na mestských vianočných trhoch, kde boli spolu s inými ekologickými opatreniami novinkou.

Zdravšie prostredie vďaka dobrovoľníctvu

Aktivity ktoré pomáhajú životnému prostrediu neostávajú iba za bránami Adientu. Už druhý rok sa spoločnosť zapojí do iniciatívy Upracme si Slovensko, ktorá sa bude konať 28. marca až 4. apríla 2020. Počas týchto dní vyjdú zamestnanci zbierať odpadky do lesoparku Brezina.
V júni budú dobrovoľníci z Adientu meniť okolie Trenčína na najväčšom podujatí firemného dobrovoľníctva – „Naše mesto”, kde sa zapoja do rôznych aktivít vo svojom okolí. Vďaka podpore májovej kampane Príď do práce na bicykli budú zamestnanci Adientu šetriť uhlíkovú stopu, ktorá vzniká pri dochádzaní autom. Okrem dobrovoľníckej pomoci Adient tento rok opäť podporí celoslovenskú konferenciu Slovakia Going Zero Waste, ktorá sa bude konať 26.4.2020 v Bratislave.

Zdroj: Adient

Ekologickejší na pracovisku aj doma

Na tému ekológie reagujú zamestnanci Adientu veľmi pozitívne. „Mnohí prichádzajú s ďalšími nápadmi, ako sa možno v práci alebo aj doma správať ekologickejšie” hovorí HR manažérka trenčianskeho Adientu, Stanislava Valientová a dodáva, že spoločensky zodpovedná firma nemá za cieľ len maximalizáciu zisku, ale sa snaží aj o trvalo udržateľný rozvoj celej spoločnosti. Preto sa v Adiente tešia veľkému záujmu aj interné eco festivaly, kde sa zamestnanci dozvedia niečo o spôsobe života zero waste, vyskúšajú si prípravu domácej kozmetiky, alebo dajú na celofiremnom swape oblečeniu druhú šancu.

Adient je partnerom festivalu Ekotopfilm – Envirofilm. Za podporu festivalových aktivít ďakujeme.

Komentáre