S naším festivalom prichádzame po roku do Žiliny. Dva dni, 7. – 8.novembra, budeme na vás čakať so skvelým filmovým a sprievodným programom v kine Ster Century Cinemas, OC Mirage Žilina.

Zdroj: zilina.sk

Máme pre vás pripravené úchvatné dokumentárne filmy z celého sveta. Pozrite si malé filmové ukážky a vyberte si podľa svojej chuti.

SVETIELKA ZEME

Pôsobivé a magické svetielkovanie hmyzu, svätojánskych mušiek a planktónu je známe pod pojmom bioluminiscencia, čiže svetlo, ktoré vyrobí živý tvor. Ale prečo ho tieto živočíchy produkujú? Už celé storočia sme ohromení touto krásou a záhadou. Po prvýkrát v histórii začíname poodhaľovať závoj tajomstva živých svetielok. Sir David Attenborough bude naším sprievodcom a prevedie vás svetom ako sám vraví „celkom odlišným ako je ten náš“.

DOJEDZ TO: PRÍBEH O PLYTVANÍ JEDLOM

Všetci radi jeme. Milujeme kuchárske programy v televízií, časopisy o varení a blogy o dobrom jedle. Ale ako je to možné, že takmer 50% nášho jedla končí ako odpad? Filmári a gurmáni Jen a Grant sa ponoria do sveta odpadkov z farmy, obchodov až po ten ich z vlastnej chladničky. Filmový príbeh spojí pri jednom diskusnom stole farmárov, inšpiratívne organizácie a zákazníkov. Príbeh je výchovný a zároveň „chutne“ zábavný.

Okrem filmového programu vás pozývame na 2 zaujímavé prednášky. V utorok 7. novembra o 18:00 nadviažeme na dokument o plytvaní jedlom. Vedeli ste, že o pôvod tovaru sa zaujíma až 80% spotrebiteľov? V rámci diskusie „Neplytvajme! S hrdosťou si pýtajme slovenské“ sa Bohumila Tauchmannová, autorka projektu Kvalita z našich regiónov, ktorého cieľom je informovať a vzdelávať spotrebiteľov, v rámci kampane Odpad je surovina zameria na tzv. kuchynský odpad a to ako mu predchádzať. Vysvetlí súvislosti, ktoré sú spojené s nakupovaním domácich produktov, teda nielen dopad na našu ekonomiku, ale aj na naše zdravie, životné prostredie a taktiež na celú kvalitu života, za ktorú nesieme spoločnú zodpovednosť.

Bohumila Tauchmannová

A to stále nie je všetko Žilina! Naše pozvanie na festival prijala aj odvážna a obdivuhodná žena Sacha Dench, ktorá absolvovala dobrodružnú cestu a preletela na motorovom paraglajde z ruskej tundry do Spojeného kráľovstva, aby zistila, aké nástrahy čakajú migrujúce labute. Pozývame vás na prednášku v stredu 8. novembra o 18:00 s názvom „Labutí let – svet z vtáčej perspektívy“, kde nám Sacha porozpráva o jej dôvodoch vydať sa na túto nebezpečnú cestu, aj o tom ako sa na ňu pripravovala, či už fyzicky alebo psychicky, akú úlohu zohral tím a ako vyzerá logistika takejto výpravy. Dozviete sa, čo ju táto skúsenosť naučila, podelí sa o veselé aj menej veselé chvíľky, strasti aj radosti jej cesty do životov divých zvierat, ktoré križujú túto zem. Prednáška bude konzekutívne tlmočená do slovenského jazyka 🙂

Aby vám nič neuniklo priatelia, sledujte našu udalosť na Facebook-u, kde si môžete pozrieť celý program a samozrejme aj ďalšie ukážky filmov, ktoré do Žiliny prinášame. Vstupné na festival je ZADARMO! Tešíme sa na vás 🙂 

Komentáre