Do mestečka Žilina zavítame už čoskoro. 10. – 11. novembra 2016 nás môžete prísť navštíviť do obchodného centra OC Mirage. Prehliadku víťazných filmov zameraných na témy súvisiace s ekológiou, ochranou životného prostredia a trvalo udržateľným rozvojom prinesieme do Multikina Ster Century Cinemas Žilina. Počas týchto dvoch dní budeme premietať 10 filmov a filmový program obohatia 2 veľmi zaujímavé diskusie. Za vstup sa u nás neplatí, stačí len prísť a užiť si pohodovú atmosféru.

Doobedie už zvyčajne venujeme v rámci Junior festivalu našim najmenším. Pre deti sme pripravili pútavé filmy a prednášky, ktoré sú pre ne nielen zábavné, ale aj náučné.

O 17:00 hod. vo štvrtok odštartujeme festival pre širokú verejnosť filmom Ulin. Dozviete sa, čo stojí za príčinami lynčovania bornejských nižných pralesov a aký to má dopad na život obyvateľov, fauny a flóry. Krásny film – Baobaby medzi súšou a morom nás o 17:25 vtiahne do sveta o baobaboch a krajine, ktorá nebola ešte nikdy predtým nafilmovaná alebo fotografovaná. 

Okrem filmov sú pre vás pripravené zaujímavé diskusie. Michal Sebíň a Peter Krasnec – odborníci zo spoločnosti NATUR-PACK a Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve nám porozprávajú „Všetko, čo ste chceli vedieť o odpadoch“ 10.11.2016 o 18:25 hod. O tom, že im nie je cudzie životné prostredie, svedčí aj ich cestovanie s nami do rôznych kútov a miest Slovenska. Dozviete sa mnohé (možno šokujúce) fakty z odpadového hospodárstva, chalani preberú aj nový zákon o odpadoch a tiež trendy v separovaní na Slovensku. Ak máte nezodpovedané nejaké otázky alebo vás problematika zaujíma, príďte a pýtajte sa. 

Zľava Peťo Krasnec, Michal Sebíň

Mizne život zo slovenských lesov? Môžeme s tým ešte niečo urobiť? Po diskusii sme zaradili krátke dojemné video o odlesňovaní slovenských lesov a vymieraní Tetrova hlucháňa. Ďalej vás čakajú úžasné zábery, ktoré nás prenesú hlboko do odľahlých lesov rakúskeho národného parku Kalkalpen. Zavedie nás tam dokumentárny film Ako sa zrodil prales. Festivalový štvrtok zakončíme dokumentami na zamyslenie – Špinavé zlato o zlatníckom priemysle a Jedovaté podozrenie o toxínoch nachádzajúcich sa v zdanlivo zdravých potravinách.

Navštíviť nás príďte určite aj v piatok. Vo filme Púštna ruža sa dozviete, aký je indický svetový unikát, ktorý prichádzajú obdivovať odborníci nielen z Indie, ale aj zo zahraničia.

O 17:35 hod. premietame jedinečný film Mikropôrod. Dokument, ktorý nie je len pre ženy, odhaľuje najnovšie výskumy, ktoré tvrdia, že existuje veľmi úzke okno na optimálne „zasiatie a vyživenie“ mikrobiómu novorodenca, ktorý je nevyhnutný pre ďalší rast a imunitu jedinca. Na túto tému nadväzujeme aj s našou ďalšou diskusiou s názvom Ekológia bytia. Ukazuje sa, že už v maternici je dieťa osídľované niektorými kolóniami baktérií. Hlavné osídlenie nastáva počas pôrodu a bezprostredne po ňom. Nesprávnymi pôrodníckymi postupmi a spôsobmi akými zaobchádzame s novorodencami vytvárame generácie detí s poškodeným imunitným systémom. O tejto téme bude rozprávať žena s veľkým srdcom Zuzka Bajkaiová z OZ Ženské kruhy. Je to nesmierne inšpirujúca žena s veľkými skúsenosťami, o ktoré sa príde podeliť v piatok o 18:35 hod.

Zuzka Bajkaiová z OZ Ženské kruhy

Po diskusii sa s nami vydajte na cestu do snehom zapadnutých hôr stredného Japonska a zoznámte sa s Hirom, odvážnou mladou snežnou opicou. Snežné opice premietame o 19:25 hod. U nás si prídu na svoje aj fanúšikovia morských vôd a oceánov. S filmom Žijeme pod vodou navštívime krásnu Indonéziu, kde podmorskí nadšenci dávajú koralom novú šancu na život. Festival zakončíme 11.11.2016 dokumentom, ktorý začína o 20:40 hod. – Ľudské telo : Mikroskopické safari. Príďte nazrieť cez unikátny mikroskop na safari odohrávajúce sa na našom tele, v ktorom žijú tvory, ktoré tam prosperujú, súťažia, kŕmia sa, pária, množia a umierajú, či už na jeho povrchu alebo v jeho hlbinách.

A nezabúdajte, že u nás sa za vstup neplatí! Žilina, tešíme sa na vás 🙂

Viac o programe nájdete –TU

Komentáre