Mesto Zvolen a spoločnosť SAD Zvolen spolu zavádzajú unikátny projekt, ktorý šetrí životné prostredie! Projekt je riadený priamo z Bruselu. Po Varšave sa tak Zvolen stane hneď druhým mestom zapojeným do testovania LNG paliva.

Už tento rok by sa Zvolenčania mali voziť v pekných nových autobusoch, ktoré sú navyše priateľské k životnému prostrediu. Celý projekt má názov LNGAFT (Skvapalnený zemný plyn ako alternatívne palivo v doprave), jeho výnimočnosť podčiarkuje fakt, že je riadený priamo z Bruselu, ktorý na realizáciu vyčlenil viac ako 4 milióny eur.

Zdroj: sadzv.sk

Pre Zvolen však LNG palivo nie je žiadnou novinkou. Riaditeľ SAD Zvolen Anton Mazán hovorí, že v minulosti ho už úspešne testovali a dnes teda dobre vedia, čo môžu od jeho zavedenia očakávať: „Niekoľko mesiacov sme testovali autobus poháňaný palivom LNG, vieme že ide o plnohodnotný energetický zdroj, ktorý má navyše niekoľko výhod. Okrem kratšieho času tankovania či nižšej spotreby je v porovnaní s CNG plynom o niečo čistejší, z hľadiska vplyvu na životné prostredie teda ešte vhodnejší.“

LNG je vlastne obyčajný plyn, ktorý pod veľkým tlakom zmení svoje skupenstvo z plynného na kvapalné. Ide o princíp zapaľovača. Toto palivo je už bežne používané v USA, Austrálii, Rusku alebo Číne. V Európe je zatiaľ jeho použitie rozšírené pomerne málo, preto sa jej predstavitelia rozhodli podporiť ho vlastným výskumom. Zvolen sa tak na tri roky dostane do pozornosti celej Európskej únie. Toľko bude trvať samotný výskum, na základe ktorého bude vypracovaná štúdia budúceho rozvoja LNG technológie na Slovensku spoločne s možnosťou jej zavedenia do celej strednej Európy.

 „Autobusy jazdiace na stlačený zemný plyn CNG sú u nás realitou už od 90-tych rokov. Mesto má však záujem v tejto oblasti napredovať a ešte viac podporiť trvalú udržateľnosť životného prostredia. A keďže náš prepravca, SAD Zvolen, je v oblasti zavádzania alternatívnych palív  úspešný, stavili sme na jeho skúsenosti,“ hovorí primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová.

Vo Zvolene všetky autobusy MHD budú jazdiť na plyn. Návrat k tradičnej nafte v meste určite nehrozí. „Bol by to obrovský krok späť z hľadiska vplyvu na životné prostredie, týmto smerom preto vôbec neuvažujeme,“ hovorí rázne primátorka Balkovičová.

O tom, že Zvolen je zeleným mestom, ktoré podporuje ekológiu a životné prostredie svedčí aj fakt, že na pôde TUZVO už zajtra, 29.3.2017, organizujeme festival Ekotopfilm – Envirofilm. Program pre Zvolen si môžete pozrieť TU. Vstup je ZADARMO 🙂

Komentáre