Vianoce sú za rohom, čas pokoja a radosti sa v posledných rokoch premieňa na stresujúce obdobie strávené v obchodných centrách. Len aby si najbližší našli prekvapenie pod vianočným stromčekom.

Čo takto darčekom potešiť nie jedného ale hneď viacerých, podporiť dobrú vec, či uvedomelo vybrať vhodný dar? Vytipovali sme pre vás zopár nápadov na darčeky, ktoré myslíme, že potešia nielen obdarovaného, ale aj vás. Náš výber zahŕňa produkty, ktoré podporujú usilovnú prácu a snahu, alebo svojim spôsobom prispievajú k udržateľnosti, či jednoducho činia dobro.

Festivalovým návštevníkom určite známe mená Karol Kaliský a Erik Baláž z Arolla Film sa tento rok postarali nielen o zaujímavé dokumentárne filmy, ale svoje zážitky z ciest a natáčania sa im podarilo dať na papier. O úžasné zábery a príbehy sa postaral Karol Kaliský, ktorý v knihe Rok v divočine predstavuje najlepšie fotografie, ktoré sa mu v tatranskej divočine podarilo urobiť počas posledných 12 rokov. Karolovi sa podarilo odfotografovať scény aké väčšina ľudí nikdy neuvidí. Krstným otcom knihy nie je nikto iný ako dokumentarista Erik Baláž.

Okrem sladkokyslého ovocia predstavuje Egreš kreatívne štúdio, tím šikovných grafických nadšencov. Snahou štúdia je skrášliť naše okolie a dať šancu mladým slovenským a zahraničným autorom. Na rok 2017 si pre nás i vás pripravili vskutku nádherný kalendár s vtáčimi kresbami. Kalendár vytlačený na recyklovanom papieri však nekončí len pri kresbách, kúpou kalendára venujete automaticky 1,50 € organizácii SOS BirdLife Slovensko, ktorá pomáha chrániť vtáctvo na Slovensku. Týmto gestom sa kreatívci rozhodli vyjadriť organizácii obdiv a podporu. Náš obdiv patrí obom.

Aj keď sme akokoľvek zelení, bez technológií to ide len ťažko. Predsalen sú tu aj na to, aby nám v udržateľnosti pomáhali. Týmto darčekom urobíte radosť každému jedincovi na cestách, powerbanka zachráni skoro každú vybitú batériu. Výnimočnosťou tejto powerbanky je, že využíva slnečné žiarenie ako ekologickú formu energie a týmto spôsobom neprispieva k chemickému znečisteniu nášho životného prostredia, ale premieňa slnečné žiarenie do ekologickej energie, ktorú môžete využiť na nabitie vašich digitálnych zariadení. Okrem toho má solárna powerbanka praktický dizajn, môže byť prichytená na akékoľvek okno doma, v aute alebo v lietadle.

Darované nemusí byť nové, môže byť aj NOSENE. Ak hľadáte kus odevu, určite navštívte obchod Nosene, kde každý nákup pomáha. Kde staré veci získavajú novú šancu. Z každého nákupu posiela Nosene 15% na podporu organizáciám pomáhajúcim týraným ženám. Nosene spája koncept second hand-u [oblečenie z druhej ruky] a niektorým kusom oblečenia dáva novú šancu a tvar v kolekciách Renewals. Nenájdete tu žiadne nahádzané oblečenie, v ktorom sa musíte prehrabávať. Len tie najlepšie voňavé kúsky, ktoré sú hygienicky čisté.

Milý Ježiško… Takto začína mnoho detských listov, no nie všetky sú vyslyšané. Poďme to zmeniť! Ak už máte všetky darčeky pre svojich blízkych, ale túžba obdarovávať pretrváva, zapojte sa do projektu Milý Ježiško. Projekt myslí na deti, ktoré nemajú také šťastie ako my, ktorí možeme najkrajšie sviatky roka tráviť v kruhu rodiny. Dvojica mladých mužov sa preto rozhodla týmto deťom nejako pomôcť. Ako? Úsmevom! S úsmevom ide predsa všetko ľahšie. Nájdite si prianie, ktoré dokážate splniť aj vy.

Naše tipy sú samozrejme len orientačné, je mnoho výborných alternatív, stačí sa len viac zamyslieť pri výbere. Pre tých, ktorí majú predsalen aspoň trocha voľného času, odporúčame staré dobré DIY [Do It Yourself / urob si sám]. Veď čo vás poteší viac ako darček vyrobený z lásky <3

Celý tím festivalu Ekotopfilm vám praje šťastné a veselé Vianoce 🙂

Vidíme sa v Novom roku, pokračujeme s našou festivalovou tour a určite navštívime aj vás. Čakajte nás, prídeme k vám!

Komentáre