V súčasnosti je problematika klimatickej zmeny veľmi frekventovaným pojmom najmä v súvislosti s tzv. globálnym otepľovaním. Klimatické zmeny vyvolané človekom môžu spustiť podľa niektorých vedeckých predpovedí na celej planéte procesy, ktoré môžu viesť ku koncu civilizácie ako ju poznáme dnes.

Tento rok zasiahlo extrémne sucho až 55 percent územia Slovenska. V Česku to bolo vyše 90 percent. Priemerné teploty prekonávajú historické rekordy. Planéta sa otepľuje a klíma sa mení vďaka ľudskej činnosti a emisiám skleníkových plynov. Slovensko v tom nie je nevinne. Historicky, v prepočte na obyvateľa, sme na 17. mieste v produkcii skleníkových plynov. Na jednej strane teda musíme udržať oteplenie pod 2 stupňami znížením emisií, na druhej sa pripraviť na zmenu klímy.

Zdroj: Pixabay

Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm prináša v rámci programu “mimo plátna” diskusiu s názvom Bude teplejšie. Prečo je to problém?, ktorá ukáže riziká nekontrolovanej klimatickej zmeny, ale aj potrebné riešenia na znižovanie emisií a adaptáciu v bežnom živote. Diskutovať príde Martin Hojsík, ktorý sa už vyše 25 rokov venuje ochrane prírody a zvierat. 

Martin Hojsík (foto: Tomáš Halász)

Martin Hojsík začínal ako dobrovoľník v ochranárskom hnutí. Viedol kampane a program medzinárodných organizácií na ochranu prírody a zvierat ako sú Greenpeace International, či FOUR PAWS International. Je členom predsedníctva Progresívneho Slovenska, kde má na starosti agendu životného prostredia. Ochrane prírody a zvierat sa venuje už vyše 25 rokov.

Vieme vôbec znižovať emisie ako občania? Nemajú to robiť vlády a firmy? 

,,Vieme a to prakticky každý deň. Od rozhodnutia, či pôjdem do práce autom, hromadnou dopravou, alebo na bicykli. Cez to, či si pri nákupe zoberiem plastovú tašku. Až po to, či si dám mäso každý deň trikrát, alebo len raz, či dvakrát za týždeň. Každý máme istú uhlíkovú stopu v emisiách a každý ju vieme konkrétnymi krokmi zmenšovať. Súčasne však ako občania a spotrebitelia musíme tlačiť na firmy a vlády aby robili viac pre ochranu našej budúcnosti.’’

Nenechajte si ujsť diskusiu Bude teplejšie. Prečo je to problém? na festivale Ekotopfilm – Envirofilm v Nitre s Martinom Hojsíkom, kde sa do diskusie pripojí aj štátny tajomník MŽP, Norbert Kurilla a viceprimátor mesta Nitra, Daniel Balko. Vstup na prednášku ako aj filmové premietania je voľný.

Komentáre