V utorok a v stredu, 11.-12. decembra 2018 mierime do Prešova. Budete nás môcť navštíviť v Centre nezávislej kultúry – Wave, kde na vás počkáme so skvelými dokumentami z celého sveta a zaujímavými diskusiami.

Zdroj: Prešov

Pozrite si malé filmové ukážky a vyberte si podľa svojej chuti.

Pozývame vás na silný dokumentárny film SLAMKY, ktorý budeme premietať v utorok o 19:50. Dokument je o plastových slamkách a iných formách plastového odpadu, ktorý sa dostáva do našich vodných tokov a oceánov. Predstavuje jednotlivcov, skupiny a firmy po celom svete, ktoré sa snažia pomocou výchovy, osvety, spolupráce a rozvoja politiky znižovať používanie plastových slamiek využitím ich neplastových náhrad. Úvod zábavného a vzdelávacieho filmu patrí farebnej animácii a hlasu oscarového herca Tima Robbinsa.

Ako ďaleko zájdete v Nórsku, ak sa budete stravovať výlučne potravinovým odpadom? Zdá sa, že dosť ďaleko. Potravinový odpad predstavuje pre malú zato bohatú krajinu obrovský problém, kde štvrtina potravín končí v smetnom koši. Štyria mladí aktivisti sa rozhodnú na situáciu upozorniť, a tak sa vydajú na cyklovýlet zo Severného mysu až na juh Nórska, zdolávajúc 3000 km dlhú trasu. Dajú si sľub, že sa budú stravovať len jedlom po záruke zo supermarketov, a čoskoro zistia, že vďaka potravinovému odpadu môžu žiť ako králi. Čo to ale vypovedá o ich krajine a našom spôsobe života? Dokumentárny film PO ZÁRUKE premietame v stredu o 17:00.

V stredu o 20:00 zakončíme festival krásnym dokumentárnym filmom JANE, kde známy režisér Brett Morgen, nominovaný na Oscara a Emmy použil z archívov National Geographic poklad, ktorý tam ležal 50 rokov a ešte nikdy ho nikto nevidel. Zábery 16 mm filmu umožňujú vidieť priekopnícku ochranárku Jane Goodall v celkom novom svetle. Film rozpráva jej životný príbeh, ktorý sa začal v roku 1960 príchodom 26 ročnej Britky do odľahlej oblasti severozápadnej Tanzánie, aby tu viedla štúdiu o šimpanzoch. Morgen ponúka neopakovateľný, intímny portrét ženy, ktorá sa napriek všetkému stala jednou z najobdivovanejších ochranárok prírody na celom svete.

Okrem filmov prinášame do Prešova aj sprievodný program. V utorok 11. decembra o 18:00 si nenechajte ujsť diskusiu s Karolom Kaliským, jedným z autorov slovenského dokumentu ŽIVÁ RIEKA, ktorý nám príde porozprávať o zážitkoch z natáčania, o význame nespútaných riek pre životné prostredie a o aktivizme.

Ak Vás zaujíma, ako je možné v meste Prešov znižovať množstvo komunálnych odpadov, predchádzať ich vzniku a správne ich triediť, príďte v stredu o 18:00 na našu diskusiu KUS CESTY ZA NAMI – NOVÉ VÝZVY PRED NAMI, so špičkovými odborníkmi a dozviete sa odpovede aj na tieto otázky. Diskutovať budú Ing. Milan Toth, riaditeľ Technických služieb Mesta Prešov, Ing. Mária Bonková, špecialistka OZV NATUR-PACK, Mgr. Laura Martinková z neziskovej organizácie Eviana a Odvážene – bezobalový obchod v Prešove. Moderuje Ing. Paulína Urdová z neziskovej organizácie Eviana.

Milí čitatelia, aby vám nič neuniklo, sledujte našu udalosť na Facebook-u, kde si môžete pozrieť celý program a samozrejme aj ďalšie ukážky filmov, ktoré do Prešova prinášame. Vstupné na festival je ZADARMO!

Tešíme sa na vás. 🙂 

Komentáre