Vedeli ste, že mesto Nitra chce byť slovenským lídrom v koncepte „smart cities“? Vďaka budovaniu inteligentných riešení mesta sa mu to zatiaľ darí. Preto nás teší, že toto stále rozvíjajúce mesto navštívime s naším festivalom opäť! 27. – 28. februára prinášame do Mlyny Cinemas skvelý dvojdňový program. Veď posúďte sami 😉 

Minuloročný festival v Nitre

Festival začíname už doobeda tzv. JUNIOR FESTIVALOM, ktorý je určený žiakom a študentom základných a stredných škôl. Súčasťou Junior festivalu v Nitre bude sprievodný program študentov Katedry ekológie a environmentalistiky FPV UKF v Nitre pod vedením Mgr. Imricha Jakaba, PhD. a Mgr. Zuzany Pucherovej, PhD.

Pre verejnosť nesieme výber najlepších dokumentov z celého sveta. Tu sú malé ukážky:

ALEX JAMES: SPOMAĽOVANIE RÝCHLEJ MÓDY

Čo si obliekate? Z čoho sú vaše šaty? Viete aký je ich cyklus života? Aký je ich vplyv na našu planétu? Len málo z nás si to uvedomuje. Keď si kupujeme lacné „plastové“ odevy vieme, že nám skoro nič nevydržia, ale aj tak máme potrebu stále si ich kupovať. Prečo? Tzv. rýchla móda našej planéte tak veľmi škodí, a preto nutne potrebujeme alternatívu. Musíme spomaliť. Alex James sa vydáva na cestu za poznaním, s cieľom zistiť ako sme sa do tohto stavu dostali. A čo je dôležitejšie, čo môžeme s problémom urobiť. Dokáže niečo rýchlu módu spomaliť? Premietame v utorok, 27. februára, o 19:00 v SÁLA A.

DOJEDZ TO: PRÍBEH O PLYTVANÍ JEDLOM

Všetci radi jeme. Milujeme kuchárske programy v televízií, časopisy o varení a blogy o dobrom jedle. Ale ako je to možné, že takmer 50% nášho jedla končí ako odpad? Filmári a gurmáni Jen a Grant sa ponoria do sveta odpadkov z farmy, obchodov až po ten ich z vlastnej chladničky. Filmový príbeh spojí pri jednom diskusnom stole farmárov, inšpiratívne organizácie a zákazníkov. Príbeh je výchovný a zároveň „chutne“ zábavný. Premietame v stredu, 28. februára, o 17:00 v SÁLA A.

Okrem úžasných filmov sa môžete zapojiť i do zaujímavých diskusií. V utorok sa budeme v rámci programu „mimo plátna“ venovať téme „Domácnosť bez odpadov“. Každý obyvateľ Slovenskej republiky vyprodukoval v roku 2015 priemerne 348 kg komunálneho odpadu. Z tohto množstva dokázal zrecyklovať a skompostovať necelých 70 kg. Zvyšok skončil na skládkach alebo v spaľovniach odpadov. Rozmýšľate nad tým, ako znížiť množstvo vyhadzovaných odpadov? Je reálne v slovenských podmienkach recyklovať a kompostovať viac? O osobné skúsenosti sa s nami podelí Branislav Moňok z občianskeho združenia Priatelia Zeme. Zavedením jednoduchých opatrení znížila jeho trojčlenná domácnosť množstvo vyhadzovaných odpadov na necelých 10 kg za rok. Ako a kde začať? Odpovede ako aj praktické návody sa dozviete na prednáške 27. februára o 18:00 v SÁLA A. 

Zdroj: pixabay.com

V stredu vás pozývame na prednášku „Neplytvajme! S hrdosťou si pýtajme slovenské“, ktorá nadväzuje na film Dojedz to: Príbeh o plytvaní jedlom. Žijeme v takom blahobyte, že z nášho jedla sa stáva odpad, ktorý končí na skládkach. Na plytvanie jedlom sa vieme pozerať z rôznych uhlov, či už z pohľadu reťazcov, striktných pravidiel a hygieny, alebo z pohľadu jednotlivca, ktorý získal nesprávne návyky, nemá vzťah či úctu k výrobe a poľnohospodárstvu. Bohumila Tauchmannová, autorka projektu Kvalita z našich regiónov, ktorého cieľom je informovať a vzdelávať spotrebiteľov, sa v rámci kampane Odpad je surovina zameria na tzv. kuchynský odpad a to ako mu predchádzať. Vysvetlí súvislosti, ktoré sú spojené s nakupovaním domácich produktov, teda nielen dopad na našu ekonomiku, ale aj na naše zdravie, životné prostredie a taktiež na celú kvalitu života, za ktorú nesieme spoločnú zodpovednosť. Príďte sa zapojiť 28. februára o 18:00 v SÁLA A.

Možnosťami zníženia tvorby odpadov vo svojich domácnostiach sa zaoberali aj študenti SPU v Nitre z Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva. Výsledky ich prieskumu, ako aj ekologický a ekonomický prínos zmeny ich životného štýlu nám po Bohumile predstaví Ing. Anna Báreková v prezentácii prác študentov „Ako môžem znížiť tvorbu odpadu“.

Tak čo priatelia, zaujali sme vás? A to ešte nie je všetko. Viac ukážok z nášho programu nájdete na Facebooku 😉 Čakáme vás, vstup je ako vždy ZADARMO!

Komentáre