Sme milo prekvapení, že po zverejnení príspevku Výzva pre školy sme dostali za pár hodín prvý príbeh. Ozvala sa nám Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, ktorá sa pochvália projektom Žiackej vedeckej ekologickej konferencie. Uskutočnila sa po prvýkrát na Deň Zeme 22.4.2015 na pôde Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Vznikla ako výsledok dlhoročnej spolupráce Katedry ekológie a environmentalistiky Fakulty prírodných vied UKF v Nitre so školami v oblasti environmentálnej výchovy.

Zdroj: www.ukf.sk

Školáci dostali touto cestou jedinečnú možnosť napísať a publikovať svoj prvý vedecký článok, ktorí potom na konferencii aj odprezentovali. Mohli si vybrať z týchto oblastí: Monitoring životného prostredia, Ochrana životného prostredia, Príroda rukami žiaka, Návrhy v prospech životného prostredia, Ochrana zdravia a zdravý životný štýl.
140 mladých vedcov z 15 základných škôl v rámci západoslovenského kraja a 46 žiackych vedeckých tímov prezentovalo svoje vedecké články pred odbornými komisiami.

Zdroj: www.ukf.sk

Žiacka vedecká ekologická konferencia je súčasťou popularizácie vedy, prostredníctvom ktorej sa univerzita snaží vtiahnuť deti do tajomstiev prírodných vied a vzbudiť v nich záujem o ich štúdium.

Deti majú tak okrem iného príležitosť zažiť skutočnú atmosféru vedeckej konferencie na univerzite, vyskúšať si život vedca, naučiť sa veľa zaujímavostí, spoznať nových ľudí a hlavne zažiť niečo, čo iní žiaci len tak ľahko nezažijú. Dobrou správou je, že konferencia by sa mala stať tradíciou a organizovať sa na Deň Zeme každý rok.  

Zdroj: www.ukf.sk

Výborný nápad ako obohatiť a zapojiť decká do vedeckého sveta. Čo poviete? Dúfame, že budúcich vedcov stretneme aj na našom festivale Ekotopfilm – Envirofilm.

Máte aj vy nejaké eko aktivity na vašej škole? Napíšte nám na junior@ekotopfilm.sk a pochváľte sa nám 🙂

Tešíme sa na vaše príbehy!

Komentáre