Tretie najväčšie mesto na Slovensku nájdeme na východe republiky. Mesto Prešov leží medzi Slanskými vrchmi a Šarišskou vrchovinou. Tu sa určite vyšantia milovníci pešej turistiky a cykloturistiky. Prešov je krásne mesto s bohatými kultúrnymi pamiatkami. Nájdeme tu národnú pamiatku Solivar, gotickú Konkatedrálu sv. Mikuláša, barokovú Kalváriu, Židovskú synagógu, gréckokatolícky kostol sv. Jána Krstiteľa so vzácnou replikou Turínskeho plátna, Múzeum vín a mnoho ďalších zaujímavostí.

Zdroj: unipo.sk

V okolí Prešova sa nachádzajú ruiny hradov a známe Dubnické opálové bane, kde bol nájdený najväčší opál na svete. Názov Harlekýn dostal pre svoju prekrásnu farbu.

Zdroj: opalovebane.sk

Vedeli ste, že Prešov sa ako jediné slovenské mesto môže popýšiť tým, že cez jeho historické centrum prechádza 49. rovnobežka? My veru nie, ale túto pikošku si už určite zapamätáme.

Ďalšou zaujímavosťou Prešova je, že sa tu nachádza 325 nehnuteľných kultúrnych pamiatok a historické centrum mesta je od roku 1950 jednou z najstarších mestských pamiatkových rezervácií na Slovensku.

V Prešove budeme s Ekotopfilm – Envirofilm festivalom pôsobiť 2 dni od 29. do 30. novembra 2016. Do Kina Scala prinášame bohatý program plný úžasných filmov a zaujímavých prednášok. V utorok sa v rámci diskusie budeme venovať s odbornými hosťami z NATUR-PACK dôležitej téme – odpadom. Dozvieme sa, aké sú trendy v odpadovom hospodárstve a čo prináša nový zákon o odpadoch. 

Zdroj: pixabay.com

Diskusia v stredu bude venovaná Ekológii bytia, kde nám Zuzka Bajkaiová z OZ Ženské kruhy porozpráva aj o tom čo je to bonding, aký má význam a čo je dôležité pri budovaní imunity človeka už od narodenia.

Zdroj: pixabay.com

Festival uvítala aj primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová: „Tešíme sa, že do Prešova prichádza Ekotopfilm – Envirofilm, ktorého nosnou témou je ochrana prírody a krajiny. A to je téma, ktorá zaujíma aj nás, Prešovčanov. Mesto sa snaží pre svojich občanov vytvárať priaznivé životné prostredie, a to výchovou v školách, environmentálnymi podujatiami, v mestskom Ekoparku. Aktívne sa zapájame do projektov na likvidáciu čiernych skládok, každoročne budujeme nové cyklotrasy, v rámci nového programu IROP (Integrovaný regionálny operačný program) máme pripravené projekty na niekoľko cyklotrás, úpravu vnútroblokových priestorov a verejných priestranstiev. Zároveň sa snažíme zvyšovať povedomie občanov o dôležitosti separovania, ako aj vytvárať podmienky. Tento rok sme predložili dva projekty podporujúce separáciu, preto pozývam mladých i vekovo starších, aby sa prišli inšpirovať novými nápadmi zo sveta.“

Na festivale v rámci spolupráce so spoločnsťou Slovnaft a ich projektom “Aj kvapka oleja sa ráta” budeme zbierať starý kuchynský olej. Ak neviete čo s použitým olejom v domácnosti, prineste ho k nám na festival a my vás za to aj odmeníme. Podmienkou je, že musí byť preliaty v čistej plastovej fľaši. Týmto tak prispejete k jeho recyklácii a znovu použitiu ako biopalivovej zložky.

Zdroj: slovnaft.sk 

Tak my sme sa už pobalili a vyrazili. Tešíme sa na vás! Vidíme sa už zajtra 😉

Celý program pre Prešov nájdete –TU

Komentáre