Filmy, ktoré vám zmenia pohľad na svet prichádzajú do mesta Revúca! Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm zavíta vo štvrtok 7. novembra 2019 do Kina klub Revúca. Pre návštevníkov máme pripravený pestrý filmový program, ktorý prináša široké spektrum tém. Okrem jedinečných filmov z celého sveta prinášame aj sprievodnú diskusiu „Kde bolo, tam bude! Turistikou k rozprávkovému Slovensku“.
.
Doobedie patrí Junior festivalu pre vopred prihlásené základné a stredné školy. Pokračujeme večerným programom pre širokú verejnosť, všetky vekové kategórie sú vítané! Filmový program od 16:00 do 21:30 poskytne pohľad nielen na problémy, ktoré sužujú naše životné prostredie, ale aj ich riešenia a úspešné príbehy záchrany. Nenechajte si ujsť jedinečné zábery vlčej svorky v nehostinnej tundre, naučte sa predchádzať vzniku odpadov, vyriešte dilemu udržateľného stravovania, predstavte si život bez hmyzu alebo sa inšpirujte príbehom odhodlanej aktivistky, novodobej Johanky z Arku.
Na krajnom severe Kanady leží ostrov Ellesmere, kde nehostinnú tundru bičuje arktický vietor a teploty klesajú až na 40 stupňov pod nulou. Kráľovstvo snehu a ľadu je domovinou vlka arktického, jedného z najhúževnatejších predátorov našej planéty. Avšak s príchodom jari sa putujúci lovci menia na oddaných rodičov, ktorí sa starajú o nových členov svorky. Vo filme sú jedinečné zábery z rodinného života vlkov. Ponúka epický, pravdivý, dramatický a dojemný príbeh oddanosti, spolupatričnosti a vernosti, ktorý odhaľuje víťazstvá a pády svorky snažiacej sa prežiť v jednej z posledných úžasných divočín našej Zeme.
V dokumentárnom filme sa snažíme zistiť, prečo sa potravinový a módny odpad stal naliehavým sociálnym a environmentálnym problémom a čo môžeme urobiť, aby sme to zmenili. Film je vyrozprávaný očami mladej islandskej matky, ktorá sa snaží porozumieť problémom a zmeniť spôsob svojho života. Rozhovory s odborníkmi, dizajnérmi, aktivistami a producentmi objasňujú celú situáciu a ponúkajú nám rôzne možnosti ako tento problém riešiť. Aj malé zmeny našich návykov môžu mať na našu planétu veľký vplyv.
Prírodný turizmus predstavuje na jednej strane výnimočnú príležitosť pre ľudí spoznávať a budovať si vzťah k divokej prírode, pretože len tak ju dokážeme spoločne chrániť. Na druhej strane dokáže generovať prostriedky na zachovanie prírodných a kultúrnych hodnôt územia a vytvárať pracovné príležitosti pre miestnych obyvateľov. Podľa Svetovej organizácie cestovného ruchu (WTO) je cestovný ruch jedno z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomických odvetví vo svete. Preto je dôležité jasne si povedať, aký turizmus na Slovensku chceme rozvíjať a podporovať. Ako využiť prírodný potenciál na rekreáciu, prečo je vhodné ísť do divočiny so sprievodcom, ako prírodný turizmus funguje v zahraničí a či môžu uvedomelí turisti pomôcť zachrániť slovenskú prírodu pred devastáciou sa dozviete v diskusii so Zuzanou Okánikovou z občianskeho združenia PRONATUR.
S rastúcim počtom obyvateľov a tlakom na zvyšovanie lacných potravín sme sa dostali k neúprosnej produktivite a priemyselnému poľnohospodárstvu. Krutosť voči chovaným zvieratám, závažné zdravotné problémy a škody na životnom prostredí sú nevyhnutnými dôsledkami. Máme nejaké alternatívy? Zoberieme vás na cestu do Spojených štátov, Portugalska, Francúzska, Švédska a Nemecka, aby sme vám ukázali najhoršie excesy priemyselného poľnohospodárstva a pozitívne príklady žien a mužov, ktorí používajú len také poľnohospodárske metódy, ktoré sú v súlade s prírodou a zvieratami.
Najprv vymrie hmyz, potom vtáky a nakoniec ľudia. V strednej Európe sú oblasti kde je 70% hmyzu vyhynutého a klesá aj počet vtákov. V Číne sú miesta, kde hmyz nie je vôbec a opeľovanie robia ľudia ručne. Film sa zaoberá príčinami a ponúka aj riešenia. Počas výskumu natrafíme na krajinu, ktorá disponuje z veľkej časti nedotknutou prírodou – Rumunsko je rajom vtákov a hmyzu.
Film je moderný príbeh Johanky z Arku, odhodlanej tínedžerky z fínskeho Laponska, ktorá sa pustila do boja proti jednej z najväčších banských spoločností sveta. Bojuje za budúcnosť svojej dediny a za jedinečnú mokraď chránenú prírodným programom Európskej únie. Riikka Karppinenová mala len 15 rokov, keď anglo-americký medzinárodný banský gigant našiel na tomto území ložiská niklu a medi, len 120 kilometrov severne od polárneho kruhu. Bol to objav storočia.
-
BIELY VLK – ARKTICKÝ DUCH (SK DABING) DE/56'Na krajnom severe Kanady leží ostrov Ellesmere, kde nehostinnú tundru bičuje arktický vietor a teploty klesajú až na 40 stupňov pod nulou. Kráľovstvo snehu a ľadu je domovinou vlka arktického, jedného z najhúževnatejších predátorov našej planéty. Avšak s príchodom jari sa putujúci lovci menia na oddaných rodičov, ktorí sa starajú o nových členov svorky. Vo filme sú jedinečné zábery z rodinného života vlkov. Ponúka epický, pravdivý, dramatický a dojemný príbeh oddanosti, spolupatričnosti a vernosti, ktorý odhaľuje víťazstvá a pády svorky snažiacej sa prežiť v jednej z posledných úžasných divočín našej Zeme.16:00 - 16:55
-
STAČÍ MÁLO (SK TITULKY) IS/51'V dokumentárnom filme sa snažíme zistiť, prečo sa potravinový a módny odpad stal naliehavým sociálnym a environmentálnym problémom a čo môžeme urobiť, aby sme to zmenili. Film je vyrozprávaný očami mladej islandskej matky, ktorá sa snaží porozumieť problémom a zmeniť spôsob svojho života. Rozhovory s odborníkmi, dizajnérmi, aktivistami a producentmi objasňujú celú situáciu a ponúkajú nám rôzne možnosti ako tento problém riešiť. Aj malé zmeny našich návykov môžu mať na našu planétu veľký vplyv.17:00 - 17:50
-
MIMO PLÁTNA: KDE BOLO, TAM BUDE! TURISTIKOU K ROZPRÁVKOVÉMU SLOVENSKUPrírodný turizmus predstavuje na jednej strane výnimočnú príležitosť pre ľudí spoznávať a budovať si vzťah k divokej prírode, pretože len tak ju dokážeme spoločne chrániť. Na druhej strane dokáže generovať prostriedky na zachovanie prírodných a kultúrnych hodnôt územia a vytvárať pracovné príležitosti pre miestnych obyvateľov. Podľa Svetovej organizácie cestovného ruchu (WTO) je cestovný ruch jedno z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomických odvetví vo svete. Preto je dôležité jasne si povedať, aký turizmus na Slovensku chceme rozvíjať a podporovať. Ako využiť prírodný potenciál na rekreáciu, prečo je vhodné ísť do divočiny so sprievodcom, ako prírodný turizmus funguje v zahraničí a či môžu uvedomelí turisti pomôcť zachrániť slovenskú prírodu pred devastáciou sa dozviete v diskusii so Zuzanou Okánikovou z občianskeho združenia PRONATUR.18:00 - 18:55
-
DILEMA MÄSOŽRAVCOV (SK TITULKY) FR/71'S rastúcim počtom obyvateľov a tlakom na zvyšovanie lacných potravín sme sa dostali k neúprosnej produktivite a priemyselnému poľnohospodárstvu. Krutosť voči chovaným zvieratám, závažné zdravotné problémy a škody na životnom prostredí sú nevyhnutnými dôsledkami. Máme nejaké alternatívy? Zoberieme vás na cestu do Spojených štátov, Portugalska, Francúzska, Švédska a Nemecka, aby sme vám ukázali najhoršie excesy priemyselného poľnohospodárstva a pozitívne príklady žien a mužov, ktorí používajú len také poľnohospodárske metódy, ktoré sú v súlade s prírodou a zvieratami.19:00 - 20:10
-
SVET BEZ HMYZU (SK DABING) DE/29'Najprv vymrie hmyz, potom vtáky a nakoniec ľudia. V strednej Európe sú oblasti kde je 70% hmyzu vyhynutého a klesá aj počet vtákov. V Číne sú miesta, kde hmyz nie je vôbec a opeľovanie robia ľudia ručne. Film sa zaoberá príčinami a ponúka aj riešenia. Počas výskumu natrafíme na krajinu, ktorá disponuje z veľkej časti nedotknutou prírodou – Rumunsko je rajom vtákov a hmyzu.20:10 - 20:40
-
AKTIVISTKA (SK TITULKY) FI/57'Film je moderný príbeh Johanky z Arku, odhodlanej tínedžerky z fínskeho Laponska, ktorá sa pustila do boja proti jednej z najväčších banských spoločností sveta. Bojuje za budúcnosť svojej dediny a za jedinečnú mokraď chránenú prírodným programom Európskej únie. Riikka Karppinenová mala len 15 rokov, keď anglo-americký medzinárodný banský gigant našiel na tomto území ložiská niklu a medi, len 120 kilometrov severne od polárneho kruhu. Bol to objav storočia.20:40 - 21:30
.
Filmový večer je obohatený o zaujímavú diskusiu Kde bolo, tam bude! Turistikou k rozprávkovému Slovensku o 18:00, kde vám Zuzana Okániková z občianskeho združenia PRONATUR porozpráva, ako využiť prírodný potenciál na rekreáciu, prečo je vhodné ísť do divočiny so sprievodcom, ako prírodný turizmus funguje v zahraničí a či môžu uvedomelí turisti pomôcť zachrániť slovenskú prírodu pred devastáciou.

zdroj: pixabay.com
Cieľom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvárať priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja. V rámci celoročnej TOUR prinášame do regiónov Slovenska výber najlepších filmov aktuálneho ročníka festivalu Ekotopfilm – Envirofilm.
Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm zaujme svoje miesto v Revúcej vo štvrtok 7. novembra 2019 v Kine klub Revúca.
Vstup voľný! Tešíme sa na vás 🙂