S festivalom prichádzame prvýkrát do Popradu. Najlepšie dokumenty z celého sveta a zaujímavú diskusiu na tému „smart cities“ prinášame do Kina Tatran 16. novembra.

Zdroj: podtatranskenoviny.sk

“Sme veľmi radi, že  môžeme v Poprade premiérovo privítať EKOTOPFILM ako jeden zo skvelých projektov definujúcich a propagujúcich trend trvalo udržateľného rozvoja. Naše mesto je obkolesené nádhernou prírodou okolitých národných parkov a aj to je dôvod, prečo je pre nás táto cesta zásadnou výzvou. Podporili sme ju pri tvorbe Programu rozvoja mesta na roky 2016-2022 s výhľadom do roku 2040, snažíme sa ju riešiť v rámci implementácie prvkov smart city a radi sme ju podporili aj spoluorganizáciou tohto podujatia,” uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko.

Program otvárame o 16:00 filmom vhodným aj pre rodiny s deťmi – ŽIVOT V OBLAKOCH. Ako na Noemovej arche plávajúcej časom, prežívajú v Tatrách kamzíky spolu s ďalšími obyvateľmi arktickej prírody už viac ako desaťtisíc rokov. V tomto vysokohorskom prostredí, ktoré je polovicu roka pokryté snehom, je človek dodnes len príležitostným hosťom.

Všetci radi jeme. Milujeme kuchárske programy v televízii, časopisy o varení a blogy o dobrom jedle. Ale ako je to možné, že takmer 50% nášho jedla končí ako odpad? Pozývame vás na zaujímavý dokument DOJEDZ TO: PRÍBEH O PLYTVANÍ JEDLOM, kde sa filmári a gurmáni Jen a Grant sa ponoria do sveta odpadkov z farmy, obchodov, až po ten ich z vlastnej chladničky.

Aká bude BUDÚCNOSŤ NAŠICH MIEST? O 18:00 vás čaká film zaoberajúci sa minulosťou, súčasnosťou a budúcnosťou urbanizácie.

Po tomto dokumente sme si pre vás pripravili tematickú prednášku „SMART CITIES – AKÉ SÚ ZÁKLADNÉ PREDPOKLADY PRE ROZUMNÉ MESTO“. Odhaduje sa, že v roku 2050 bude vyše 65% svetového obyvateľstva žiť v mestách. Predpokladom pre optimálne životné podmienky v meste budúcnosti, tzv. smart city, je rozhodne udržateľnosť. Ako zlepšovať život v mestách v súvislosti s technologickým pokrokom, narastajúcim obyvateľstvom a ich nárokmi? Príďte sa dozvedieť a podiskutovať s naším hosťom Radom Mizerom, odborníkom na environmentálne poradenstvo zo spoločnosti Solved.

Po prednáške opäť pokračujeme filmovým programom. Čo si obliekate? Z čoho sú vaše šaty? Viete aký je ich cyklus života? Aký je ich vplyv na našu planétu? Len málo z nás si to uvedomuje. Keď si kupujeme lacné „plastové“ odevy vieme, že nám skoro nič nevydržia, ale aj tak máme potrebu stále si ich kupovať. Prečo? Prezradíme vám o 19:20 v dokumente SPOMAĽOVANIE RÝCHLEJ MÓDY

Náš festival uzavrieme nádherným filmom GANGA: SVÄTÁ (ZNE)SVÄTENÁ RIEKA o 20:30. Dokument je príbehom rieky, ktorú uctieva miliarda ľudí. 500 miliónov ľudí je na nej závislých. Je zdrojom života a inšpirácie, ako aj smrti, znečistenia a tragédie. 

Veríme, že vás náš program zaujal milý Poprad. Vstup je u nás ZADARMO! Tešíme sa 🙂

Komentáre