Ľudia si postupne prispôsobili krajinu pre svoje potreby. V mestách sme prírode a jej obyvateľom nenechali príliš veľa priestoru pre prežitie – niektoré druhy organizmov sme mlčky tolerovali, voči iným sme neprestali bojovať a o prítomnosti ďalších sme ani netušili.

Mnohí ľudia prepadli pocitu, že príroda má miesto kdesi za mestom, a tak je to správne. Mestá však nie sú izolované ostrovy v krajine a pre udržanie zdravého prostredia pre človeka je nevyhnutné zachovať resp. zvýšiť biodiverzitu aj v intenzívne zastavanom prostredí. Prečo je dobré nekosiť všetky zelené plochy v mestách a aký význam majú opatrenia na zvýšenie množstva včiel v meste? Potrebujeme v priemyselných areáloch vtáky a prečo by sme mali tolerovať netopiere na sídliskách? 

Zdroj: Živica

Milí návštevníci, pozývame vás na zaujímavú diskusiu s názvom „Príroda v meste – Nevyhnutnosť alebo luxus?“, ktorá bude prebiehať 20. marca o 18:00 v Kongresovom centre Technickej univerzity. Diskutovať budú Zuzana Gallayová z Fakulty ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene, Petra Ježeková a Peter Svitek z CEEV Živica, Slavomíra Vogelová zo spoločnosti VEOLIA a Štefan Jančo z Nadácie Ekopolis. Moderuje Martin Trautenberger

Zdroj: Živica

Súčasťou diskusie bude inšpiratívna organizácia Živica, ktorá stojí za viacerými zelenými aktivitami v Bratislave. Mestá nemusia byť „vysávačom vidieka“ ani betónovou džungľou. Harmonické, druhovo bohaté a estetické prostredie si môžeme vychutnávať aj v nich. Jednoduchými, logickými a ľahko realizovateľnými opatreniami organizácia Živica v spolupráci s mestskými časťami v Bratislave inšpirovala obyvateľov, školy i samosprávy k prírode blízkej údržbe mestskej zelene, spopularizovala mestské včelárenie a zachovanie mestskej „divočiny“. Živica vzdeláva o možnostiach, ktorými môže každý z nás prispieť k tomu, aby sa mestá stali druhovo bohatším a lepším domovom pre opeľujúci hmyz aj ľudí. V spolupráci s krajinnou architektkou Zuzanou Hudekovou vydali Príručku o prírode blízkej údržbe zelene pre samosprávy.

Zdroj: Živica

Pilotné aktivity sa v tomto roku prenesú do Zvolena, kde sa v spolupráci s Technickou univerzitou a samosprávou bude realizovať nektarodajná a peľodajná výsadba, ktorá podporí výskyt opeľovačov. Zároveň sa na niektorých plochách zavedie zmenený režim kosenia – bude sa kosiť menej často a v inej výške, ako je bežné, realizovať sa bude aj tzv. mozaikové kosenie, ktoré umožňuje hmyzu presúvať sa a prežiť aj počas kosenia.

Názor, že príroda môže byť prekvapivo pestrá aj v mestskom prostredí zastáva i spoločnosť Veolia a Nadácia Ekopolis. V dvoch areáloch spoločnosti Veolia, v ČOV Rakytovce a v areáli v Žiari nad Hronom Nadácia Ekopolis s cieľom podpory a ochrany prirodzenej biodiverzity realizovala viacero opatrení.

Zdroj: Nadácia Ekopolis, Veolia

Tieto organizácie uskutočnili výsadbu stromov a krov s prirodzeným výskytom vo Zvolenskej kotline a blízkom okolí. Spolu vysadili až 290 drevín 28 druhov, čím vytvorili základy pre jedinečný lesný biotop, ktorý bude slúžiť aj na vzdelávanie. Spolu v areáloch umiestnili 40 vtáčích búdok a polobúdok určených pre vtáčie druhy vyskytujúce sa v oblasti. Život ďalších živočíšnych druhov podporili umiestnením netopierích búdok, úkrytov pre ježa, plcha, hmyzích hotelov a včelích úľov. Na jednom z areálom sa zamerali aj na odstraňovanie silne invazívnej krídlatky (Fallopia sp.) výlučne bez použitia herbicídov a biomasu z krídlatky v roku 2018 začnú kompostovať.

V rámci diskusie vystúpi i Fakulta ekológie a environmentalistiky TUZVO, ktorá nám predstaví hlavne projekt Mestské včely – mestá pre opeľovače.

Zdroj: TUZVO

Súčasťou projektu je spolupráca so školami. Fakulta nadväzuje na skúsenosti z predošlých dvoch rokov, počas ktorých študentky lektorovali pre školy zážitkový výučbový program „Poďte s nami do úľa“. Priamo v univerzitnom arboréte na Borovej hore mali možnosť zblízka spoznať život včiel, nakuknúť do úľa a dozvedieť sa viac o ich význame. V rámci projektu Mestské včely – mestá pre opeľovače bude fakulta v týchto programoch pokračovať (v máji/júni, v závislosti od počasia). A ponuka sa rozširuje. Aktuálne sa testuje nový výučbový program „Biodiverzita v meste“, ktorý hľadá odpoveď na otázku: „Načo je hmyz v meste a prečo má byť mesto rozmanité?“. Vytvoril ho študent Fakulty ekológie a environmentalistiky Michal Jurča, zatiaľ ho vyskúšal na 1. základnej škole vo Zvolene a teraz na jar ho upravuje a ponúkne ďalším školám.

Ak vás táto téma zaujíma a chcete sa o nej dozvedieť viac, príďte na diskusiu. Vstupné je ZADARMO.

Komentáre