Vziať do rúk rýľ, lopatu, zasadiť strom alebo inak zveľadiť svoje okolie, ak to práve nie je vaša záhrada, to sa dnes len tak nevidí. Skúste to však spraviť a už nikdy vám nebude ľahostajné, ako vyzerá zeleň okolo vás. 

Slovensko je malá krajina, no napriek tomu sa tu nájde veľa dobrovoľníckych skupín, ktorých úsilie a výsledky práce sú inšpiráciou pre iných. Už takmer 250 „zelených oáz“ vzniklo na Slovensku od roku 2006, kedy Slovnaftnadácia Ekopolis odštartovali rovnomenný grantový program Zelené oázy.

Práve teraz môžu aktívne komunity žiadať finančný príspevok pre svoje nápady zamerané na ochranu prírody a zveľaďovanie verejných priestranstiev z aktuálneho 12. ročníka programu. 

Tento rok chcú Zelené oázy okrem tradičných tém upozorniť na potrebu realizácie adaptačných opatrení. „Je čoraz viac zrejmé, že aj nás sa už bezprostredne dotýkajú klimatické zmeny, aké sme doteraz nezažili. Dlhé obdobia extrémnych horúčav, prívalové dažde, vysychanie celých oblastí. Dopad týchto zmien sa prejavuje nielen v mestskom prostredí,“ približuje Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis. Adaptačné opatrenia môžu prispieť k zmierneniu dopadu týchto zmien na životné prostredie.

Výber projektov z aktuálneho ročníka programu Zelené oázy sa zameria na nápady, ktoré zahŕňajú efektívne opatrenia na zadržiavanie vody, ochladzovanie – hlavne v mestách, rozširovanie zelených plôch a striech, podporu hospodárenia s vodou, opatrenia na prevenciu lokálnych prívalových povodní.

“Na to, aby sme si okolie, v ktorom žijeme, urobili krajším a kvalitnejším, niekedy stačí naozaj len dobrý nápad a angažovaných šikovných ľudí, ktorí ho pomôžu zrealizovať.  Práve týchto ľudí a ich nápady chceme z programu Zelené oázy podporiť,“ dodal Anton Molnár, riaditeľ podnikovej a marketingovej komunikácie SLOVNAFT, a.s.

A čo vy? Máte nápad, ktorý by zlepšil životné prostredie vo vašom okolí? Dokážete spojiť sily s priateľmi, susedmi a známymi? Využite program Zelené oázy a prihláste svoj projekt!

Komentáre