Zdroj: static.asb.sk

Čadca je mesto obklopené krásnymi lesmi a vrchovinami. V prostredí Čadce nájdete veľa oddychových a rekreačných prírodných zón. Mottom “v zdravom tele zdravý duch” sa drží každý, kto pravidelne navštevuje Čadčanom už známy bežecký Šeríkov okruh.

Zdroj: Juraj Šerík

Šeríkov okruh je športovo-oddychová zóna dlhá asi 1 km. Nájdeme ju v peknom lesíku pod kopcom Jurošák, pri rieke Kysuca. Okruh vznikol v roku 1992 snahou Juraja Šeríka a dodnes sa pravidelne organizujú brigády na jeho úpravu a skrášlenie. Aktívni priaznivci okruhu sa stále rozrastajú a starajú sa o dotváranie tohto areálu. Počas letných mesiacov prebieha na okruhu cvičenie jogy pod holým nebom. Šeríkov okruh je priestor, kde sa konajú viaceré športové podujatia. Každoročne tu vznikajú ďalšie nové aktivity, ktoré podporujú zdravý pohyb na čerstvom vzduchu – napríklad každú nedeľu si môžete prísť zabehať tzv. nedeľný beh zdravia. A je len na vás, aký časový limit si zvolíte.

Zdroj: Juraj Šerík

Ako festival zameraný na trvalo udržateľný rozvoj oceňujeme, že aktivisti okruhu spolu v spolupráci s mestom kladú obrovský dôraz na celoročnú údržbu a čistotu, pravidelné kosenie, vynášanie odpadkov či sadenie nových stromčekov, osádzanie vtáčich búdok. Šeríkov okruh sa každoročne zapája aj do projektov ako Deň zeme, Zasaď svoj strom života, Vyčisti svoje mesto Čadca, Oslávme 1.máj prácou na športoviskách a ďalších.

Zdroj: Juraj Šerík

Na Šeríkovom okruhu sú populárne aj opekačky či grilovačky na nových ohniskách. Vďaka ľuďom tu pribudli lavičky na sedenie, rozrástla sa okrasná skalka, rozšírila sa posilňovňa, vznikol krmelec pre srnky.

V budúcnosti majú aktivisti zámer rozširovať využite okruhu o ďalšie atraktívne prvky ako detské centrum, prírodný amfiteáter – hľadisko, pingpongový stôl, rozšíriť posilňovňu o ďalšie prvky a taktiež upraviť druhú časť okruhu – splanírovať a vysadiť nový trávnik a pokračovať vo vysádzaní nových stromčekov.

Zdroj: Juraj šerík

Ľudia sú však rôzni a nájdu sa aj takí, ktoré toto pekné okolie znečisťujú a ničia. Je len na každom z nás ako sa k veciam postavíme, ale pevne veríme že obyvatelia Čadce si tento pekný kúsok prírody ochránia a budú ho rozširovať a zveľaďovať aj naďalej.

Ekotopfilm – Envirofilm festival sa do Čadce chystá v pondelok 14. novembra 2016. Príďte sa inšpirovať víťaznými dokumentárnymi filmami z celého sveta či podebatovať o problematike odpadov aj vo vašom meste. Tešíme sa na vás!

Program pre Čadcu nájdete –TU

Komentáre