Zima už prišla, čo znamená, že o chvíľu sú tu Vianoce. Čas oddychu, pokoja, chvíľ strávených v kruhu najbližších alebo skôr hodiny strávené v nákupných centrách, stres a darčeky na poslednú chvíľu, len aby sa nepovedalo?

Hovorí sa, že Vianoce nie sú o darčekoch, ale nájdu sa medzi nami určite tí, ktorým robí väčšiu radosť darčeky dávať ako ich dostávať. Pre tých z vás, ktorí si neviete rady, sme pripravili zopár tipov. Stále aktuálne sú aj naše minuloročné tipy.

Z každého rožka troška…

Ak chcete darovať niečo voňavé, darujte prírodnú kozmetiku vyrobenú na Slovensku. Dávame do pozornosti značku Mylo, ktorá je zameraná skôr na starostlivosť o pleť, či už dámsku alebo pánsku, dokonca na svoje si prídu aj psie labky. Medzi vizuálne príťažlivým sortimentom nájdete aj netradičné krémové dezodoranty. Každý jeden výrobok je do detailu premyslený, zabalený s ohľadom na životné prostredie. 99% prírodných ingrediencií je rastlinného pôvodu. Sušené kvety levandule a nechtíka, ktoré nájdeme v produktoch pochádzajú zo záhrady výrobcu.

Čo sa týka oblečenia, odevný priemysel nie je zrovna udržateľný, preto si treba dať záležať na tom, odkiaľ odev pochádza, za akých podmienok bol vyrobený, a z čoho sa skladá. Minulý rok sme vám ponúkli skvelý variant voňavého second handu. Tento rok by sme vám chceli predstaviť spodnú bielizeň Créeme. Nefarbené organické bavlnené dámske prádlo a pánske tričká pod košeľu vyrobené lokálne v Českej republike a na Slovensku, sú zdravé pre telo a ekologické pre planétu. Všetky produkty sú vyrobené z certifikovanej bavlny, čo znamená, že bavlna je pestovaná ekologicky bez pesticídov a zároveň, že všetci pracovníci boli eticky zaplatení.

Ak plánujete darovať kvety, porozmýšľajte či nebude lepšia trvácnejšia voľba – izbové rastliny. Radosť z nich, za predpokladu správnej starostlivosti, po týždni nevyprší. Veríme, že v každom meste sa nájde malé kvetinárstvo, ktoré svoje produkty starostlivo vyberá. My vyberáme bratislavský Botanical Lab, v ktorom nájdete okrem rastliniek aj zaujímavé teráriá, sukulenty, načerpáte množstvo inšpirácie a nakúpiť môžete aj prírodnú kozmetiku, či doplnky inšpirované prírodou. Toto ,,laboratórium“ navyše zvykne poriadať tzv. burzy kvetov, takže ak máte čo zo svojej zbierky ponúknuť, alebo naopak hľadáte niečo nové, nenechajte si ich ujsť.

Ak by ste nebodaj chceli darovať živého tvora, dobre si to premyslite. Domáci miláčik je veľká zodpovednosť, vyžaduje váš čas a starostlivosť. Bude vaším spoločníkom dlhé roky, preto zvážte či ste schopní tohto záväzku. Mnoho psíkov darovaných práve na Vianoce, končí v novom roku v útulkoch, ako nechcený, nezvládnutý dar. Ak ste ale 100% rozhodnutí, odporúčame zachrániť a vybrať si jedného z množstva psíkov v núdzi. Pocit zachrániť nevinné zviera je nenahraditeľný. Odvďačí sa vám milionkrát a bude vaším najlepším priateľom. Potrebujú našu pomoc, lebo sami si pomocť nemôžu. 

Darujte umenie! Počuli ste už o risografickej tlači? Ide o tlačovú technológiu, ktorá je založená na princípe mechanizovanej sieťotlače. Risomat je ľahkovážny tlačiar a zodpovedný ekológ. Matrica je z banánových šupiek a farby zo sóje. Pochádza z Japonska a na Slovensku slúži len jeden. Risomat tlačí s nepresnosťami a v tom spočíva jeho ledabolé čaro. Do pozornosti dávame spoluprácu so združením Čierne diery, ktoré mapuje priemyselné decičstvo na Slovensku, a vďaka tejto kooperácii vznikajú vskutku lákavé grafiky, ktoré ozvláštnia každý nudný priestor.

Alebo zvoľte darčeky, ktoré majú vyššie ciele 😉

Neoddeliteľnou súčasťou vianočných sviatkov sú sladkosti, salonky, koláče, medovníky, ktoré nie sú práve to ,,orechové“ pre naše zuby a o tie sa treba starať. Potešiť preto môžete aj dizajnovou eko kefkou od Ecoheart, kde navyše pri kúpe troch kusov, tzv. giftboxu, poputuje jedna kefka smerom do osady Kibeho v Rwande. Ručne opracované telo kefky je tvorené zo 100% bambusu, ktorý je kompostovateľný. Bambus vo svojom prirodzenom prostredí rastie extrémne rýchlo a práve preto sú kefky vyrábané v Číne. Produkt je tak dlhodobo udržateľný. Výroba kefiek by sa v blízkej budúcnosti mala presunúť na Slovensko.

Ak máte vyššie ambície ako kupovať izbové rastliny, kúpte rovno strom 🙂 Súkromná prírodná rezervácia Vlčia má rozlohu 21, 24 ha a nachádza sa v Prešovskom kraji v pohorí Čergov. Pôvodne patril les súkromníkovi, od ktorého združenie VLK les odkúpil. Sumu potrebnú na kúpu lesa – 3,2 milióna korún, sa podarilo získať zbierkou Kúp si svoj strom medzi občanmi z 19-tich krajín celého sveta. VLK je majiteľom lesa už od roku 1998 a od toho času sa v tomto lese nezasahuje: neťaží sa tam drevo, nesadia stromy, nevyťahujú sa mŕtve kmene a v lese sa nepoľuje. Zbierka na rozšírenie rezervácie neustále pokračuje a prispieť môžete aj vy.

Ak si ozaj neviete rady, darujte trebárs kozu! Nie, vážne. Vďaka organizácii Človek v ohrození, dokáže váš dar pomáhať ľuďom v núdzi po celom svete aj na Slovensku – či sú to už školské potreby, prvá knižka, alebo desať kuriatok, či spomínaná koza. Tzv. skutočný darček stačí vybrať v e-shope organizácie. Skutočné darčeky symbolizujú určitú formu pomoci – preto sú rozdelené do štyroch kategórií – voda, školstvo, obživa a Slovenská republika. Prvé tri programy predstavujú priority organizácie v rámci humanitárnej pomoci. Program Slovenská republika sa snaží prispieť k zlepšeniu situácie detí zo sociálne slabých rodín podporou ich vzdelávania.

Za 35 eur dokážete v mrazoch zachrániť ľudský život! Túto zimu už v bratislavských uliciach zahynulo sedem ľudí. Desať sa však vďaka práci združenia Vagus podarilo pred smrťou zachrániť. Dnes však hrozí, že sa mnohí Bratislavčania bez domova ocitnú bez pomoci. Združeniu zúfalo chýbajú financie na činnosť v najchladnejšom období. Už sneží a mrzne vo dne aj v noci. Potrebujú vašu podporu a volajú SOS! Darovať môžete ľubovoľný finančný príspevok. Za 15 eur dokážu pracovníci zabezpečiť dvom ľuďom stravu, hygienu a ošatenie počas dňa. Príspevok 75 eur dá šancu jednému človeku získať bývanie a zamestnanie.

Dúfame, že sme vás ako tak inšpirovali, motivovali a ušetrili vám čas pri vymýšľaní darčekov. Nezabúdajte, že najcennejší je čas strávený s tými, ktorí sú vášmu srdcu najbližší. 

Ekotopfilm tím vám zo srdca želá šťastné, veselé a udržateľné Vianoce!

Komentáre