.
Blog Alen z eko_inak

Poznáte tie usmievavé rodiny z reklamy, ktoré sú šťastné, pretože majú krásne biele zuby bez kazu? Alebo deti, ktorým zajko na zubnej paste ukazuje kefku a pastu s fluoridom, aby bola ich sklovina pevná a zdravá? Čo by ste robili, keby ste zistili, že fluór obsiahnutý v bežných zubných pastách môže viesť k ťažkej otrave? A že už pri malých dávkach ho vedci považujú za mimoriadne toxický? Ak ste si v hlave práve teraz povedali, že to nemôže byť pravda – odporúčam vám dokumentárny film Fluorid: Falošný priateľ. Určite stratíte názor, že fluorid je neškodný.

Zdroj: Fluoride: A Friend Who Wants to Harm You

Fluóru sa nedokážeme vyhnúť

Ak je vo vás zrnko pochybnosti a myslíte si, že sa vám podarí nájsť v ponuke zubnú pastu bez fluóru a problém je vyriešený; ste na veľkom omyle! Zbaviť sa fluóru je veľmi náročné a vyhnúť sa mu v podstate nedá. Okrem spomínaných zubných pást existuje vo forme tabliet, kvapiek pre dospelých a predovšetkým doplnkov pre deti. Dávate pozor, aby deti zubnú pastu neprehtli? To nestačí! Fluór sa pridáva do kuchynskej soli, nachádza sa v balených minerálkach, vo vode z kohútika, v žuvačkách. Fluór, ktorý sa pôvodne používal na výrobu atómových zbraní našli vedci aj v niečom tak zdravom ako je čaj. Niektoré lacnejšie čaje zo supermarketu obsahovali až 5-8 mg/ liter. Ale to nie je ani náhodou všetko.

Keď si vyhľadáte na internete slovíčko ‘fluór’ alebo ‘fluorid’, nájdete rôzne čísla o tom, ako táto látka znižuje riziko zubného kazu. Pritom je dokázané, že tento nerast po požití spôsobuje pravý opak. Od roku 2010 patrí podľa Svetovej zdravotníckej organizácie fluór medzi chemikálie, ktoré závažne ohrozujú ľudské zdravie (patrí tam spolu s ním arzén, dioxín, azbest). Toxický sa stáva už pri množstve 1 mg denne u detí a 4 mg denne u dospelých. Prekročiť dennú dávku je pomerne nenáročné. Prvé príznaky otravy fluórom sú biele fľaky na zubnej sklovine. Pri nadmernom užívaní tento minerál v našom tele spôsobuje poškodenie kostí, fraktúry, poruchy štítnej zľazy a u detí neurologické poruchy. Nadmerné užívanie znižuje obranyschopnosť organizmu až o 50%. Telo sa v podstate oveľa menej bráni vírusom ale aj rakovine.

Zdroj: Fluoride: A Friend Who Wants to Harm You

Kombináciou karbónu a chemicky upraveného fluoridu vznikli PFC zlúčeniny – látka perfluorcarbone. Už počas výroby putujú ich zlúčeniny vetrom a vodou po celej planéte. V ľudskom tele zostávajú niekoľko rokov. Zlúčeniny týchto látok boli nájdené v 98% testovaných obyvateľov USA a Greenpeace ich potvrdil testami aj v najodľahlejších a neobývaných častiach sveta. Vedomou činnosťou sa priamo do nášho tela dostávajú zmiešané s uhlíkovým plynom napríklad z teflónových hrncov, kobercov, nachádza sa v outdoorových pomôckach ako spacáky, či stany. Obsahuje ho nepremokavé oblečenie, futbalové dresy, plavky. V strave ho nevedome konzumujeme ak si dáme pizzu z krabice, muffiny z kupovaných papierových košíčkov alebo pukance z mikrovlnky.

Zdroj: Fluoride: A Friend Who Wants to Harm You

Medicínsky omyl

Ako sa potom stalo, že ho považujeme za neškodný? Za všetko môže reklama. Celý príbeh nájdete v spomínanom dokumente. V skratke išlo o to, že firma ALCOA potrebovala zmeniť názor na fluór, aby si ho verejnosť nespájala so zničenými zubami a zdravím ľudí z okolia ich hliníkární. Zaplatili výskumy a podarilo sa. Od roku 1935 začali vycházdať vo vedeckých časopisoch články, ako fluorid pomáha našim zubom. Tento usilovný manéver prepísal históriu fluoridu. Začal sa používať, a to vo veľkom. Až v roku 2008 francúzki vedci na čele s profesorom Goldbergom prezentovali svoju štúdiu pediatrom. „Medicínske omyly sú všade. A používať fluorid je medicínsky omyl!,“ tvrdí profesor Michael Goldberg. Francúzko začalo stavať defluorizačné stanice, firma Nike sľubuje, že zníži spotrebu PFC zlúčenín vo svojich výrobkoch. Na ďaľšie akcie si asi musíme počkať. Snáď nie je neskoro.

 

Komentáre