.
Blog Peťa Líma

Milí naši priatelia,

posledný rok bol pre nás prelomový. Máme za sebou historicky najúspešnejší festival. Mojím najväčším zážitkom bolo stretnutie s Jane Goodall. Prvýkrát v živote som sa pri prvom stretnutí, najprv 10 minút pozeral druhému človeku do očí a potom sme sa začali rozprávať. Mal som pred touto úžasnou dámou veľký rešpekt. Bol to pre mňa veľmi silný moment. Práve Jane bola hosťom, ktorý pomáha zmeniť filmový festival na platformu, kde sa snažíme na jednom mieste spájať ľudí z odlišných svetov, s odlišným myslením, životnou filozofiou a prístupom. Práve vďaka diskusiám, kde je program vystavaný so spíkrami zo štátneho, verejného, neziskového a súkromného sektora sa dokážeme posúvať v myslení ako aj konaní, a dokonca vďaka verejnej diskusii aj vyvolať začiatok zmien. My si totiž na zdieľaní vedomostí a skúseností zakladáme.

Našou ďalšou víziou bolo túto platformu posúvať do ďalších 50. miest Slovenska. Myslíme si, že každé mesto a región má svoje špecifiká, problémy, ale aj kvalitné projekty. Plánujeme do každého takéhoto aj najmenšieho mestečka priniesť výnimočných hostí, zapojiť ich do programu a prispieť tak k rozvoju daného mesta. Takýto priamy kontakt s ľuďmi z celého Slovenska a zástupcami miest, inštitúcií, NGO, komunitami a spoločnosťami je jeden úžasný networking  prinášajúci reálne výsledky. Už niekoľko rokov budujeme medzinárodnú databázu expertov na rôzne témy trvalo udržateľného rozvoja zo všetkých kútov sveta. Sú to budúci hostia, ktorých plánujeme pozvať na naše podujatia v rámci TOUR po SR. Budeme aj vám vďační za všetky tipy na zaujímavé osobnosti, ktoré by podľa vás mali do takejto databázy patriť. V prípade, že nám chcete dať tip, pošlite nám prosím, email na tour@ekotopfilm.sk.

Vaše zapojenie si budeme ceniť o to viac, že festival už presiahol hranice našej krajiny. Ekotopfilm organizujeme rovnako v Čechách a na Morave a prvé lastovičky sú už aj v Poľsku. Je pre nás cťou, že aj v iných krajinách sa darí náš formát festivalu rozvíjať. Už dnes tak vieme nadväzovať reálne vzťahy a spoluprácu na úrovni štátov, krajov, miest či komunít.

Mám to šťastie, že pracujem v úžasnom tíme, plnom šikovných a zanietených ľudí, ktorí každý rok posúvajú festival a jeho hranice ďalej. Vďaka tomu na vás opäť čaká množstvo úžasných filmových a sprievodných podujatí. Ich súčasťou bude aj niekoľko výnimočných hostí, ktorí prijali naše pozvanie. Na záver jedno číslo za všetky: tento rok sa do súťaže prihlásilo neuveriteľných 1200 filmov!! Tešíme sa na vás, na každom jednom totiž záleží.

Komentáre